PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny krok z Jessicą

  • AZA    22 grudnia 2010 - 20:31

Po podpisaniu umowy o finansowaniu Funduszu Powierniczego Jessica oraz wyborze konsultanta biznesowego (TPA Horwath) do wspierania działalności funduszu w województwie śląskim przyszedł czas na przygotowania do wyboru Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM).
Realizacji tego celu ma służyć analiza rynku w regionie, rozpoznanie projektów i kandydatów na FROM. W związku z tym urząd marsza lkowski zachęca wszystkie podmioty zainteresowane pełnieniem funkcji Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich, jak również złożeniem projektu w ramach mechanizmu Jessica do wypełnienia kwestionariusza dostępnego do pobrania tutaj.

Termin nadsyłania wypełnionych ankiet upływa 7 stycznia 2011 roku.   

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Inicjatywa została opracowana przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny wraz z Bankiem Rozwoju Rady Europy (CEB).

Mechanizm umożliwia państwom członkowskim wykorzystanie części środków z unijnych dotacji na dokonywanie zwrotnych inwestycji w projekty stanowiące część zintegrowanych planów trwałego rozwoju obszarów miejskich. Środki  są rozdzielane na poszczególne projekty za pośrednictwem Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich.

O odmienności mechanizmu Jessica w stosunku do dotacji ze środków unijnych stanowi to, że są to instrumenty zwrotne (pożyczki, wkłady kapitałowe, gwarancje), wysokość dofinansowania ustalana jest indywidualnie, a zwrócone środki można wielokrotnie wykorzystać.

W województwie śląskim Inicjatywa Jessica jest wdrażana w ramach Działania 6.2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zabezpieczono na nią kwotę 60 milionów euro. Umożliwi to realizację projektów w zakresie: przebudowy starych lub nieużywanych budynków przemysłowych, rewitalizacji terenów powojskowych i poprzemysłowych oraz rewitalizacji miast. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.