PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny radny z listy szybciej obejmie obowiązki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 czerwca 2011 - 20:20

Wygaśnięcie mandatu będzie stwierdzał niezwłocznie komisarz, gdy potwierdzi ten fakt prawomocny wyrok sądu, orzeczenie o niezdolności do pracy lub akt zgonu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Aby skrócić czas, w jakim po wygaśnięciu mandatu w miejsce radnego wejdzie inna osoba mająca na liście kandydatów kolejno największą liczbę głosów, muszą zostać zmienione przepisy kodeksu wyborczego.

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy. Zaproponowano, że prawo wygaśnięcia mandatu radnego w razie jego śmierci, utraty prawa wybieralności, zrzeczenia się wyboru mandatu na piśmie oraz orzeczenia niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji stwierdzi komisarz.

Zrobi to niezwłocznie, gdy fakt ten potwierdzi akt zgonu, prawomocny wyrok sądu lub orzeczenie o niezdolności do pracy i w wojewódzkim dzienniku urzędowym zamieści stosowne obwieszczenie. W wojewódzkim dzienniku urzędowym zostanie ogłoszona informacja o wstąpieniu na miejsce radnego kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów i nie utracił prawa wybieralności - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.