PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejnych 76 gmin zostanie objętych rządowym rozporządzeniem

  • PAP/JS    24 sierpnia 2017 - 14:23
Kolejnych 76 gmin zostanie objętych rządowym rozporządzeniem
Według informacji przekazanych przez wiceszefa MSWiA tylko w ciągu ostatniej doby na terenie poszkodowanych gmin pracowały 182 komisje szacujące straty (fot.kujawsko-pomorskie.pl)

Kolejnych 76 gmin zostanie objętych rozporządzeniem upraszczającym procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku sierpniowych nawałnic - poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
W czwartek (24 sierpnia) sejmowa komisja rolnictwa zapoznaje się z informacją MSWiA nt. strat oraz aktualnego stanu usuwania skutków spowodowanych nawałnicami w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz łódzkim.

Jak przypomniał Zieliński, rozporządzenie, które upraszcza procedury dot. remontów budynków, weszło w życie 18 sierpnia i objęło 101 gmin. Poinformował, że jest ono obecnie aktualizowane i zostanie poszerzone o 76 kolejnych gmin, na terenie których uszkodzone lub zniszczone zostały obiekty budowlane. Chodzi o 2 gminy z woj. dolnośląskiego, 11 z łódzkiego, 7 z kujawsko-pomorskiego, 26 z mazowieckiego, 21 z pomorskiego i 9 z wielkopolskiego.

Według informacji przekazanych przez wiceszefa MSWiA tylko w ciągu ostatniej doby na terenie poszkodowanych gmin pracowały 182 komisje szacujące straty. "Szacowanie strat wynosi w tej chwili około 60 proc. Jeszcze prawie połowa działań jest do wykonania" - powiedział Zieliński.

Rozporządzenie premiera ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r." określa gminy, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Kwota odszkodowania, w formie zasiłku celowego, na odbudowę budynków mieszkalnych została podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas do 100 tys. zł), a dla budynków gospodarczych będzie to kwota do 100 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.