PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Europejska chce paktów terytorialnych

  • lk    27 grudnia 2010 - 12:23

- Potrzebuję was, byście nakłaniali państwa członkowskie do paktów terytorialnych - mówił przewodniczący Komisji Barroso na sesji plenarnej Komitetu Regionów.
Przemawiając w Brukseli do członków KR Barroso opowiedział się za zwiększeniem roli regionów i miast w realizacji celów UE. - Nie uda nam się zdobyć serc obywateli i przemówić do ich umysłów, jeśli nie będą odgrywać w tym przewodniej roli przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, którzy muszą wnosić wkład w promowanie Europy. Jesteście ważnymi ogniwami Unii - powiedział.

Przewodniczący Komisji zaznaczył, że będzie nakłaniał państwa członkowskie, by włączały władze lokalne i regionalne do współpracy poprzez "pakty terytorialne". Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso przyjęła tę wypowiedź z zadowoleniem i dodała, że cele strategii "Europa 2020" można osiągnąć tylko pod warunkiem, że wszystkie szczeble sprawowania rządów będą współpracowały ze sobą od samego początku.

Przewodniczący Komisji przedstawił burmistrzom, radnym i przedstawicielom regionów z całej Europy priorytety swych działań w 2011 r.  - Od początku moim celem była realizacja strategii "Europa 2020"- wspólnie z szerokim kręgiem partnerów, w tym z Komitetem Regionów oraz władzami lokalnymi i regionalnymi – powiedział Barroso.

- Zdecydowanie popieramy koncepcję paktów terytorialnych. Będę nakłaniał państwa członkowskie, by zgodziły się na angażowanie w te pakty wszystkich zainteresowanych stron. Ujmijmy rzecz jasno, polityka spójności przynosi korzyści nie tylko regionom, ale także Europie jako całości. Jest ona niezbędna dla przyszłości Unii Europejskiej. Komisja Europejska jest dumna z polityki spójności. Bez tej polityki nie może być Unii, gdyż nie może być Unii bez solidarności – podkreślił, Barroso, odnosząc się do niedawnych propozycji KR-u, by włączyć regiony i miasta we wdrażanie strategii "Europa 2020".

- Polityka spójności to jedno z największych osiągnięć Europy. Przyczyniła się do modernizacji połączeń transportowych, pomogła milionom ludzi znaleźć nową pracę, stanowiła wsparcie dla naszych wysiłków na rzecz ochrony środowiska. Oczywiście, zawsze można jeszcze coś poprawić i uprościć. Jednak już obecnie polityka spójności jest najlepiej nadzorowanym programem finansowania na świecie – powiedziała Mercedes Besso. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.