PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja o pożytku publicznym i wolontariacie

  • PAP    18 sierpnia 2011 - 09:58
Komisja o pożytku publicznym i wolontariacie

Marszałkowie województw mają powoływać Wojewódzkie Rady Działalności Pożytku Publicznego fakultatywnie, a nie obowiązkowo.
Z podatku od nieruchomości mają być zwolnione lokale, w których prowadzona jest tylko nieodpłatna działalność pożytku publicznego. Takie poprawki do noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie pod koniec lipca zgłosił Senat.

W środę poparła je sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Jeśli poprawki Senatu poprze teraz Sejm, będzie to oznaczać, że przepisy obecnie regulujące te kwestie pozostaną bez zmian, a nie tak jak pod koniec czerwca chciał Sejm.

Uchwalona wówczas ustawa przewidywała, że od podatku zostaną zwolnione także te organizacje, które działalność prowadzą odpłatnie. Marszałkowie mieli zaś powoływać wojewódzkie rady obowiązkowo.

Dziś Wojewódzkie Rady Działalności Pożytku Publicznego są tworzone przez marszałków województw fakultatywnie, jeżeli z wnioskiem w tej sprawie wystąpi co najmniej 50 organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie województwa.

Poprawki Senatu podczas posiedzenia komisji poparł wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda. Zastrzegł, że robi to po uzgodnieniach z ministrem finansów.

Nowela uchwalona pod koniec czerwca przez Sejm przewiduje ponadto, że sprawozdania z działalności pożytku publicznego będą składane przez internet; docelowo – po bezpłatnym założeniu konta – za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Organizacje, których roczny dochód nie przekroczył 100 tys. zł, będą składać sprawozdanie w wersji uproszczonej.

W ustawie wyraźne wskazano też, że organizacje uprawnione do otrzymywania 1 proc. podatku mają obowiązek sprawozdawczy, a jeśli nie przekażą sprawozdania finansowego w terminie, nie zostaną uwzględnione w wykazie organizacji pożytku publicznego. Zapis ten ma doprecyzować obowiązujące obecnie przepisy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.