PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja przeciw większym pożyczkom dla JST

  • PAP    12 września 2013 - 12:27
Komisja przeciw większym pożyczkom dla JST

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała w czwartek zgłoszoną przez PSL poprawkę do nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r., która miała zwiększyć o 220 mln zł kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów.
 ZAKTUALIZOWANE. 220 mln zł potrzebuje województwo mazowieckie, by wywiązać się z obowiązku wpłaty tzw. janosikowego.

W czwartek komisja zajmowała się poprawkami złożonymi podczas drugiego czytania do projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r. i projektu ustawy okołobudżetowej. Odrzucono wszystkie piętnaście poprawek do projektu budżetu, natomiast spośród pięciu poprawek do ustawy okołobudżetowej pozytywną opinię uzyskały dwie przygotowane przez posłów PO. Dotyczyły one procedur uruchamiania pieniędzy z dwóch rezerw celowych.

Najwięcej emocji wzbudził wniosek PSL. Jan Łopata (PSL) tłumaczył, że zwiększa on ze 100 mln zł do 320 mln kwotę pożyczki, której można udzielić samorządom w ramach postępowania naprawczego lub ostrożnościowego.

Obecny na posiedzeniu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział, że na tle spadku dochodów budżetu państwa, spadły dochody z CIT województwa mazowieckiego, które wytwarza jedną piątą polskiego PKB. "Od początku roku obserwujemy dramatyczne załamanie dochodów z podatku CIT (...) W efekcie mamy prognozowany niedobór środków, jeżeli chodzi o budżet województwa na poziomie 350 mln zł" - poinformował.

Dodał, że w 2013 r. województwo musi w ramach janosikowego przekazać do budżetu państwa 661 mln zł, w ratach po 55 mln zł miesięcznie. Wskazał, że w lipcu i sierpniu województwo wzięło na janosikowe kredyt.

Przyjęciu poprawki sprzeciwił się resort finansów. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk tłumaczyła, że została ona skonstruowana w sposób wadliwy.

Czytaj też: Nawet beneficjenci janosikowego,chca jego zmian

Komisja odrzuciła także szereg poprawek, przygotowanych przez PiS (współautorem jednej był PSL), zwiększających środki, którymi dysponują poszczególni wojewodowie w zakresie rolnictwa. Chodziło m.in. o melioracje, zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt czy doradztwo rolnicze.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec.

W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

---------------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ----------------

Klub PSL chce, by w budżecie państwa na 2013 r. zwiększono środki na pożyczki dla samorządów lokalnych o kwotę 220 mln zł - powiedział w Sejmie Jan Łopata (PSL). Dodał, że bez takiego wsparcia Mazowsze nie będzie stać na zapłatę rat tzw. janosikowego.

Łopata podkreślił, że idea janosikowego jest piękną ideą solidaryzmu społecznego. "Bogate województwa, powiaty, czy gminy mają dzielić się z biedniejszymi. W ten sposób niwelowane są dysproporcje rozwojowe pomiędzy bogatymi i biednymi samorządami" - powiedział.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.