PARTNER PORTALU
  • BGK

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu: pakiet całościowych zmian prawa samorządowego

  • pt    9 lipca 2015 - 14:08
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu: pakiet całościowych zmian prawa samorządowego
Zespół ds, ustrojowych Komisji Wspólnej zajmuje się propozycjami do projektu zmian w prawie samorządowym

Trwają przygotowania do stworzenia projektu zmian jakie miałby zostać wprowadzone w prawie samorządowym. Komisja Wspólna Rządu i Samorządy zaakceptowała kolejne propozycje.
Zespół ds. ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjął ostatnio do propozycji pakietu całościowych zmian prawa samorządowego, idee zaproponowane przez Forum Od-nowa w raporcie "Samorząd 3.0".

Są to:

* prawo dla samorządów do zachowania sobie 100 procent zaoszczędzonych kwot dotacji;

* wprowadzenie zasady, że oplata za usługę nie może przewyższać jej kosztu, wraz z przeglądem opłat przypadających samorządom;

* subwencje i dotacje premiujące za efekt;

* jako zasada generalna - oparcie źródeł dochodów jst na podatku dochodowym (lokalny PIT), majątkowym (urealniony podatek od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym) oraz opłatach.

Do dalszych prac skierowano zaś postulaty zmiany zasad naliczania subwencji (w oparciu o wagi wiekowe populacji - większa waga dla dzieci, młodzieży i osób starszych, mniejsza dla pozostałych) oraz wprowadzania dotacji nie na 100 proc. kosztów zadania.

Ze zrozumieniem spotkał się także postulat wprowadzenia obowiązkowego budżetu zadaniowego jako narzędzia transparentności i efektywności.

Komisja zaakceptowała także kilka propozycji kierunkowych nadesłanych przez prof. Wojciecha Misiąga. Chodzi o włączenie jst w dystrybucję środków z NFZ, wzmocnienie roli RIO czy zmianę charakteru absolutorium na akt merytoryczny.

Kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się w drugiej połowie sierpnia, a zebrane efekty prac zapewne ujrzą światło dzienne jesienią.Jaki zmiany w prawie samorządowym?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządu Terytorialnego.

Przygotowaniem całościowego projektu zmian w prawie samorządowym ma zająć się nowo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządu Terytorialnego. Jest już gotowy odpowiedni projekt ustawy.

Komisja w założeniu ma być ośrodkiem, w którym eksperci w sposób planowy i skoordynowany będą prowadzić prace analityczno-koncepcyjne. Pozwolą one na przygotowanie całościowego projektu zmian w prawie samorządowym.

Powstanie komisji kodyfikacyjnej jest efektem dyskusji na temat systemowej reformy prawa samorządowego, która uporządkowałaby wielokrotnie nowelizowane przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania samorządów.

Komisja miałaby działać najdłużej cztery lata, jednak najpóźniej po roku zobowiązana będzie przedstawić Sejmowi całościową diagnozę obowiązującego systemu prawa regulującego ustrój i funkcjonowanie samorządu terytorialnego. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.