PARTNER PORTALU
  • BGK

Komitet Stały RM nie podjął decyzji ws. obowiązku meldunkowego

  • PAP    11 grudnia 2014 - 18:56
Komitet Stały RM nie podjął decyzji ws. obowiązku meldunkowego

Fot. malopolska.uw.gov.pl

Komitet Stały Rady Ministrów nie podjął w czwartek decyzji ws. pozostawienie obowiązku meldunkowego w obecnej formie, co zarekomendował specjalny międzyresortowy zespołu. Zgodnie z obowiązującą ustawą obowiązek ten ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 r.
"Komitet nie podjął ostatecznych decyzji w tej sprawie. Zwrócił się do zespołu o dalsze prace" - dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do rządu.

Komitet Stały RM miał zajmować się rekomendacjami Międzyresortowego Zespołu ds. Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego. W trakcie prac zespołu określono ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.

"Adres zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów; planowania obwodów szkolnych; realizacji powszechnego obowiązku obrony; określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin; kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Ponadto również sami obywatele, na potrzeby postępowań sądowych, pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL" - mówiła w środę PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Czytaj też: Rządowi eksperci rekomendują pozostawianie meldunku bez zmian

Zespół zaproponował także, aby w przyszłości rejestr PESEL uzupełniony został o adres do korespondencji. Adres ten byłby gromadzony fakultatywnie. "Zespół wskazał również, że konieczne jest rozwiązanie zmierzające do skomunikowania rejestru zawierającego dane adresowe z innymi rejestrami państwowymi, co w przyszłości zagwarantuje całej administracji dostęp do jednego adresu obywatela" - powiedziała rzeczniczka MSW.

Przyjęcie rekomendacji Zespołu oznaczałoby konieczność nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Urzędnicy zajmujący się sprawami meldunkowymi przekonują w nieoficjalnych rozmowach z PAP, że zniesienie obowiązku meldunkowego może doprowadzić do bałaganu.

Czytaj też: Dokument o meldunku za 31 zł

Kwestia zniesienia obowiązku meldunkowego była jednym z priorytetów rządu Donalda Tuska, który zapowiadał to już w 2008 r. "Chcemy być w awangardzie państw, które nie męczą swoich obywateli nadmiernymi biurokratycznymi rygorami. I dlatego mamy ambitny zamiar (...) znieść w ogóle obowiązek meldunku" - mówił wówczas Tusk.

Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba podawać m.in. informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym. Od 2013 r. zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Obowiązek zgłoszenia wyjazdu dotyczy osób, które wyjeżdżają na okres powyżej sześciu miesięcy (obecnie dotyczy to wyjazdów powyżej trzech miesięcy).

Zniknął też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie weryfikują wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ja, 2014-12-11 19:31:36

    Opamiętajcie się i przestańcie porownywać się do Wielkiej Brytanii a dla jasności spędzilam tam trochę czasu i tam też mieszkańcy mają obowiązek zgloszenia u urzędzie będącym odpowiednikiem naszych delegatu urzędów przy okazji oplacania podatków i innych rachunków za energíę np. Inna nazwa a procedu...ra ta sama  rozwiń
  • ela, 2014-12-11 19:23:47

    Ile jeszcze bedą sie wahać nie można znieść tego przepisu czy to tak cieżko zrozumieć każdy urząd resort ma takie samo zdanie! Zapanuje totalny chaos...ktory momentami juz teraz jest nie do ogarnięcia jeżeli trafiamy na osobę bez meldunku!!! Chory kalrys Tuska! Niech zostanie jak jest nie dajmy sie ...zwariować!!! Pewne procedury muszą być i już  rozwiń