PARTNER PORTALU
  • BGK

Komornicy chcą zmiany w eksmisji na bruk

  • PAP    5 kwietnia 2013 - 18:58
Komornicy chcą zmiany  w eksmisji na bruk

Krajowa Rada Komornicza chce zmiany przepisu ustawy o ochronie praw lokatorów pozwalającego na tzw. eksmisję na bruk. Wniosek w tej sprawie został przesłany do ministra sprawiedliwości - poinformował w piątek jej rzecznik Robert Damski.
W ocenie Krajowej Rady Komorniczej obowiązujący obecnie art. 14 ust. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, który wyłącza część lokatorów spod ochrony przed nieotrzymaniem lokalu socjalnego, narusza zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji.

Czytaj też: Sąd Najwyższy po stronie eksmitowanych, nie gmin

Ministerstwo Sprawiedliwości do propozycji na razie się nie odniosło. Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji MS, pismo prezesa Krajowej Rady Komorniczej do resortu jeszcze nie dotarło.

Przyczynkiem do zmiany prawa - jak powiedział rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski - są dwie eksmisje, które powinien przeprowadzić komornik z Kołobrzegu Krzysztof Przybyłowicz.

Obie sprawy dotyczą rodzin z nieletnimi dziećmi, w jednej jest też niepełnosprawny dorosły. Ponieważ ludzie ci zamieszkują w nienależących do miasta lokalach, sąd nie przyznał im mieszkania socjalnego.

Eksmisje - na co zwraca uwagę Damski - mogą skutkować rozdzieleniem rodzin: umieszczeniem dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej; rodziców w noclegowni lub przytulisku.

Dlatego Przybyłowicz eksmisji wykonywać nie chce, bo - jak powiedział  - "sumienie mu w tym przeszkadza". Jednak zgodnie z prawem musi, bo inaczej "narazi się na odpowiedzialność dyscyplinarną i odszkodowawczą wobec wierzyciela".

Z prośbą o interwencję w sprawie obu rodzin Przybyłowicz zwracał się do Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sprawiedliwości, prezesa Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, władz miasta oraz dwóch posłów. Na razie bezskutecznie.

W przypadku jednej z rodzin wykonanie eksmisji można przedłużyć o 6 miesięcy. W przypadku drugiej takiej możliwości już nie ma i w ciągu miesiąca powinien zostać wyznaczony termin jej wykonania.

Rzecznik Urzędu Miasta Kołobrzegu Michał Kujaczyński powiedział, że komornik zwracał się o przyznanie rodzinom lokalu tymczasowego, ale miasto takim pomieszczeniem nie dysponuje. "Mamy sześć lokali tymczasowych. Wszystkie są zajęte" - wyjaśnił Kujaczyński.

Jak dodał, jedna z rodzin od maja 2011 r. jest na liście oczekujących na lokal socjalny, ale dotychczas nie było możliwości przyznania jej takiego mieszkania. Druga dopiero w tym roku skompletowała wniosek o wpisanie na tę listę. Ma on być rozpatrzony w maju.

Rzecznik magistratu poinformował, że w Kołobrzegu jest obecnie 180 lokali socjalnych. Wszystkie są zajęte. W kolejce na przydział takiego lokalu czekają 284 rodziny, w tym 51 z wyrokami eksmisyjnymi, w których sąd orzekł przyznanie lokalu socjalnego.

Nowe mieszkania socjalne mogą pojawić się dopiero za kilkanaście miesięcy. Miasto buduje cztery nowe bloki, w których znajdą takie lokale. Pierwszy budynek ma być gotowy w przyszłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • doremi, 2013-04-10 08:02:54

    Myślałby kto,że komornicy to tacy wrażliwi ludzie
  • liczyrzepa, 2013-04-07 16:35:03

    Bo na tym nie idzie zarobić - tak mi mówi moje sumienie.