PARTNER PORTALU
  • BGK

Komornik odblokował konta gminy Sejny

  • PAP    7 marca 2011 - 16:47
Komornik odblokował konta gminy Sejny

Komornik czasowo odblokował konta gminy Sejny (Podlaskie). Sąd Najwyższy rozstrzygnie kasację samorządu ws. wyroku, na mocy którego gmina ma zapłacić wykonawcy za zbudowaną kilkanaście lat temu oczyszczalnię ścieków.
Po złożeniu wniosku kasacyjnego przez gminę, Sąd Apelacyjny w Białymstoku zawiesił - do czasu zajęcia się sprawą przez SN - wykonanie wyroku, na mocy którego gmina ma zapłacić należność i odsetki od niej - poinformowała w poniedziałek rzecznik SA w Białymstoku Magdalena Pankowiec.

W styczniu komornik zajął konta samorządu Sejn. Sąd w grudniu 2010 roku uznał bowiem, że Sejny są winne Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Realizacji Inwestycji (WPRI, firma jest w upadłości) 4 mln zł za budowę oczyszczalni ścieków w 1998 roku. Na dług składa się blisko 1,4 mln zł z odsetkami.

WPRI w latach 1996-1998 nadzorowało budowę oczyszczalni ścieków w Sejnach. Po odebraniu jej do użytku, miasto nie zapłaciło części należności, czyli 1,4 mln zł. Władze Sejn uznały bowiem, że oczyszczalnia została wybudowana źle. Pod koniec 2010 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku ostatecznie rozstrzygnął spór na korzyść WPRI, które chce odzyskać pieniądze.

Strony nie mogą się porozumieć. Nie pomogły nawet mediacje wojewody podlaskiego.

Burmistrz Sejn Jan Stanisław Kap powiedział, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy w sądzie "nie widzi możliwości" zawarcia porozumienia z wykonawcą oczyszczalni, bo rada wierzycieli nie chce negocjować z samorządem.

Burmistrz dodał, z postanowienia sądu wynika, że konta są odblokowane do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego w Sądzie Najwyższym. W ocenie burmistrza, to może potrwać do końca sierpnia. Przyznał, że zablokowanie kont było utrudnieniem pracy samorządu, ale ludzie swoje pieniądze otrzymywali na czas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.