PARTNER PORTALU
 • BGK

Komornik zajął konto Mazowsza. Regionowi grozi nacjonalizacja?

 • PAP    8 kwietnia 2014 - 16:43
Komornik zajął konto Mazowsza. Regionowi grozi nacjonalizacja?

- Komornik zajmuje konta samorządu województwa mazowieckiego z powodu niezapłaconego janosikowego - poinformował we wtorek na konferencji prasowej marszałek Mazowsza Adam Struzik. Jego zdaniem działania ministra finansów mogą doprowadzić do nacjonalizacji samorządu.
"Dzisiaj pojawił się u nas komornik celem zajęcia kont samorządu województwa mazowieckiego. Ma to związek z niezapłaconymi ratami janosikowego za 2013 r., a dokładnie za grudzień 2013 r." - powiedział dziennikarzom Struzik. Zaznaczył, że od początku samorząd odwołuje się od wszystkich decyzji administracyjnych ministra finansów, a następnie skarży je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Struzik podkreślił, że minister finansów bardzo konsekwentnie - mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca - dąży do egzekucji zobowiązań województwa mazowieckiego. Ocenił, że dalsze takie postępowanie resortu finansów doprowadzi województwo mazowieckie do zapaści finansowej i nacjonalizacji.

Czytaj też:  Mazowsze może wygrać sprawę janosikowego, ale na razie powinno płacić

Skarbnik woj. mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował, że grudniowa rata janosikowego to ok. 55 mln zł, a łącznie z odsetkami i kosztami komorniczymi kwota zajęcia komorniczego wynosi ok. 60 mln 211 tys. zł. "Na koncie mamy w tej chwili niecałe 30 mln zł. Oznacza to, że te pieniądze zajmie komornik. Brakuje więc ponad 30 mln zł, których dzisiaj nie mamy" - podkreślił.

Miesztalski powiedział, że samorząd spodziewa się do końca kwietnia dochodów w wysokości ok. 75,5 mln zł, jeśli m.in. z CIT-u wpłynie 66 mln zł. "Wszystkie nasze zobowiązania do końca tego miesiąca, łącznie z bieżącą ratą janosikowego, to ok. 102 mln zł" - powiedział. Rata ta powinna być zapłacona 15 kwietnia. "Na pewno na 15 kwietnia nie będziemy mieli tych pieniędzy" - ocenił.

Zdaniem skarbnika woj. mazowieckiego zagrożone są wydatki na Koleje Mazowieckie. Co miesiąc Mazowsze dokłada do nich ponad 19 mln zł, bo wpływy z biletów nie pokrywają kosztów ich funkcjonowania. Zagrożona jest również według Miesztalskiego dotacja dla instytucji kultury na ponad 5 mln zł. "Wszystko wskazuje na to, że te pieniądze nie będą przekazane" - podkreślił.

Miesztalski odniósł się do kwestii wynagrodzeń pracowników, które - jak podkreślił - są wydatkami chronionymi. "Zgodnie z prawem, jeśli poborcy przekażemy listy płac, to on (...) powinien zwolnić pieniądze na zapłacenie wynagrodzeń" - powiedział. Dodał, że należy się liczyć z tym, że wynagrodzenia być może nie zostaną przekazane w terminie.

Według Struzika "w świetle prawa i wyroku Trybunału Konstytucyjnego państwo doprowadza świadomie i z premedytacją do bankructwa największy region, który wytwarza prawie 1/4 PKB". Podkreślił, że nie zgadza się z zarzutami, iż samorząd wydaje za dużo pieniędzy. "Możemy oczywiście wyłączyć połowę przewozów kolejowych, nie wspierać i nie finansować w tak znaczących kwotach naszych szpitali i placówek zdrowia. W ogóle możemy tylko administrować województwem" - powiedział.

"Jesteśmy w stanie udowodnić, że wszystkie pieniądze i wydatki w ostatnich piętnastu latach były wydatkami racjonalnymi, oszczędnymi i realizowanymi zgodnie z zasadą gospodarności" - dodał Struzik.

Skarbnik woj. mazowieckie zapowiedział, że samorząd chce odwołać się do naczelnika praskiego urzędu skarbowego. "Jeśli (to odwołanie) odrzuci, to czeka nas kolejna droga administracyjna, łącznie z sądownictwem administracyjnym" - wyjaśnił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Wójcina, 2014-04-09 23:56:18

  Pierwszy raz popieram działania komornika. Pan Struzik uważa, że mu wszystko wolno, a prawo dostosuje się do jego rozdętego ego i rozrzutności. Wiedział, że ma do zapłacenia janosikowe, wiec należy go pociągnąć do odpowiedzialności personalnej za niewykonanie tego obowiązku. A już na pewno nie głoso...wać na niego jesienią - nie nadaje się na gospodarza mazowieckiego.  rozwiń
 • olo, 2014-04-08 14:48:27

  Marszalek sprezentował parędziesiąt milionów bratu-proboszczowi na budowę ŚOB. Miał, skąd wziął, nie wiadomo. Marszałek wie natomiast dlaczego nie ma na "janosikowe" .Fenomen.
 • leda, 2014-04-08 14:11:09

  mamy nadzieję, że komornik zajmie także wynagrodzenie marszałka i kolesi.