Komorowski podpisze projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-ów

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek (12 maja) o godz. 14.30 prezydent Bronisław Komorowski podpisze i skieruje do Sejmu projekt nowelizacji konstytucji, likwidujący barierę prawną, uniemożliwiającą wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.
Komorowski podpisze projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-ów
Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia (fot. facebook)

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.

W związku z tym - jak poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta - we wtorek prezydent podpisze i skieruje do Sejmu projekt nowelizacji konstytucji likwidujący barierę prawną, uniemożliwiającą wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Czytaj też: Ekspert: JOW-y nie likwidują, a wzmacniają pozycję dużych partii

Według informacji PAP, także w najbliższym czasie w Senacie zostanie złożony projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum. Zgodnie z art. 144 konstytucji, prezydent ma prawo do zarządzenia referendum ogólnokrajowego. Według art. 60. ustawy o referendach ogólnokrajowych, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa prezydent ma prawo zarządzić referendum, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. W przypadku zgody, referendum musi odbyć się w ciągu 90 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (12)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tonący brzytwy się łapie. Chłopie czas na odpoczynek, delikatnie mówiąc.

JodekMordka, 2015-05-13 21:48:59 odpowiedz

WYSTAWCIE RACHUNEK! Wszyscy doradcy i mądrale z obozu panującego, dostali zadanie ośmieszyć przeciwnika każdego i za pomocą mediów zachwalać Komorowskiego, bo są wystraszeni, że młodość układy wykorzeni! Chwała młodym, że nadzieję w swoje ręce wzięli i że z energią mądrości skrzydełka pychy ...podcięli. Służącym tumanić młodych już dłużej się nie uda i jakie to piękne, że nareszcie skończy się obłuda, brawo moi rodacy i pamiętajcie, że tura jest druga. Do 24 maja zaślepieni będą wybielać panującego a więc nie dajcie się zwieść, bo klany pragną tego, bo chcą korzystać do 2020r. ze wsparcia unijnego. Morał! Nie dajcie się skłócić i wystawcie rachunek, za pychę i za lekceważenie, którego doznał ludek. rozwiń

Chełmianin N, 2015-05-13 13:20:14 odpowiedz

KOMORUSKI TERAZ DOPIERO OBUDZIŁ SIĘ Z LETARGU! A UŻYTECZNI ZŁODZIEJE TYPU "KWACH" JUŻ PODBIJAJĄ BĘBENEK!

glewe, 2015-05-13 10:09:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU