PARTNER PORTALU
  • BGK

Komu powierzyć zajmowanie się ochroną danych osobowych?

  • ZWI    27 lutego 2013 - 11:52
Komu powierzyć zajmowanie się ochroną danych osobowych?

Zagadnienie ochrony danych osobowych (ODO) jest tematem dość trudnym zarówno dla przedsiębiorców, urzędów jak i innych podmiotów, które muszą spełniać wymogi prawa w tym zakresie. Świadomość ODO jako prawa do prywatności jest w Polsce jeszcze dość niska.
Zaskakuje najbardziej brak świadomości konsumentów czyli de facto nas wszystkich. Jak pokazało badanie TNS OBOP, aż 20% Polaków ma całkowitą pewność, że instytucje przetwarzające ich dane osobowe nie gwarantują ich bezpieczeństwa.

Czytaj też: Więcej skarg ws. danych osobowych

Według pracowników mających dostęp do danych osobowych największym zagrożeniem tych danych są ich współpracownicy (49%), co pokazuje jak bardzo potrzebne są szkolenia pracowników i procedury ich kontroli.

Badanie to oceniło jednocześnie całkiem przyzwoicie świadomość istnienia GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych), gdyż ponad 60% badanych wiedziała, że jest taki urząd i czym się zajmuje. Z drugiej strony badanie małych firm pokazało, że aż 24% z nich nie posiada niszczarki. Podobnie jak 22% pracowników, którzy uważają, że ich dane osobowe nie są w wystarczający sposób zabezpieczone przez pracodawcę.

Czytaj też: Informacja bez danych osobowych jest publiczna

Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. jest tylko kilka miesięcy młodsza od Konstytucji RP, a jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z powodu Art. 47 (ochrona prawna życia prywatnego) i Art. 51 (prawo do prywatności) Konstytucji mamy dziś ODO. Ustawa o ODO weszła w życie 30 kwietnia 1998r., czyli prawie 15 lat temu, a jednak wciąż mamy problem z dostosowaniem się do niej.

Ustawa o ODO oraz jej rozporządzenie wykonawcze wymagają od podmiotów przetwarzających dane osobowe, jedynie lub aż 2 dokumentów: Polityki bezpieczeństwa i Instrukcji zarządzania systemem informatycznym.

Jednak prawidłowe przygotowanie tych dokumentów i ich faktyczne wdrożenie (np.: zabezpieczenie sieci informatycznej) to dla większości podmiotów prawdziwe utrapienie. Dodajmy do tego jeszcze zarejestrowanie zbiorów w GIODO oraz szkolenia pracowników i mamy już poważny kłopot.

Problematyczne może być już samo stworzenie dokumentacji ODO, gdyż co do zasady są to dokumenty poufne, więc trudno będzie nam skorzystać z cudzych rozwiązań.

- Przedsiębiorcy mają kilka wyjść z tej biurokratycznej „pułapki" - mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych osobowych z firmy ODO 24. - Po pierwsze mogą skorzystać z outsourcingu, czyli przekazać sprawy związane z ochroną danych osobowych firmie zewnętrznej. Drugą opcją jest zatrudnienie doświadczonego specjalisty (prawnika i/lub informatyka), który będzie organizował ODO w jego firmie. Trzecia opcja jest relatywnie najtańsza, polega na przeszkoleniu pracowników.

Zdaniem rozmówcy, outsourcing sprawdza się tam gdzie zróżnicowanie danych osobowych, jakimi firma czy instytucja "obraca" i zatrudnienie pracowników jest duże.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.