PARTNER PORTALU
  • BGK

Komu urzędnicy umorzyli podatek? Informacje będą jawne

  • PAP/AT    20 grudnia 2017 - 09:40
Komu urzędnicy umorzyli podatek? Informacje będą jawne
Urzędnik, który odejdzie ze swojej funkcji, a wcześniej np. umorzy podatek przedsiębiorcy, nie będzie mógł być przez niego zatrudniany (fot.shutterstock)

Ustawa o jawności życia publicznego przewiduje, że publikowane mają być dane o wszystkich podatnikach, którym urzędnik przyzna preferencję podatkową.
Każdy będzie mógł się dowiedzieć, komu urzędnicy umorzyli podatek, rozłożyli go na raty albo odroczyli termin zapłaty. To kolejna nowość w projekcie ustawy o jawności życia publicznego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje gazeta, publikowane mają być dane o wszystkich podatnikach, którym urzędnik przyzna preferencję podatkową, niezależnie od tego, czy będzie to przedsiębiorca czy osoba fizyczna. W Biuletynie Informacji Publicznej będzie można przeczytać, kto - z imienia i nazwiska bądź nazwy - uzyskał ulgę, w jakiej wysokości, dlaczego i na jakiej podstawie prawnej.

Czytaj też: Ustawa o jawności życia publicznego: Ograniczono oświadczenia majątkowe

Nie wiadomo tylko, czy jako uzasadnienie będzie wskazany jedynie "ważny interes podatnika" bądź "interes publiczny", czy będzie podana pełna argumentacja. Tak czy inaczej, każdy będzie mógł się dowiedzieć o finansowych kłopotach beneficjenta ulgi - czytamy w gazecie.

Co więcej, urzędnik, który odejdzie ze swojej funkcji, a wcześniej np. umorzy podatek przedsiębiorcy, nie będzie mógł być przez niego zatrudniany ani odpłatnie z nim współpracować przez następne trzy lata - informuje "DGP". Zdaniem projektodawców wszystko to przełoży się na "transparentność wydatkowania środków publicznych".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • urzędnik, 2017-12-21 11:50:02

    Do drP.Sitniewski jawnosc.pl: Przepis art. 27 ust. 2 ustawy o finansach publicznych dotyczy zadań dyrektora instytucji gospodarki budżetowej. Zapewne chodziło o art. 37 ustawy - lecz on dotyczy tylko jednostek samorządu terytorialnego a tutaj chodzi także o państwowe jednostki organizacyjne.
  • drP.Sitniewski jawnosc.pl, 2017-12-20 21:19:56

    zawsze były jawne. Po co wprowadzacie ludzi w błąd? art. 27 ust. 2 ustawy o finansach publicnzych