PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunalizacja czy prywatyzacja uzdrowiska

  • Gazeta.pl/Rynek Zdrowia    25 maja 2012 - 15:58
Komunalizacja czy prywatyzacja uzdrowiska

Resort skarbu w kwietniu wysłał do Ministerstwa Zdrowia prośbę o opinię na ten temat planowanej prywatyzacji uzdrowiska w Busku-Zdroju. MZ wyraziło pozytywną opinię w tej sprawie. Jednak władze miasta proponują komunalizację.
Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym z 2005 roku nakłada na ministra skarbu obowiązek określenia uzdrowisk nie podlegających prywatyzacji. W 2011 roku nowelizując ustawę rząd chciał ten przepis wykreślić, ale Sejm się nie zgodził. Busko-Zdrój znajduje się w rozporządzeniu regulującym prywatyzację uzdrowisk na liście tych ośrodków, które takiemu procesowi nie mogą podlegać.

Czytaj też: W infrastrukturę turystyczną, rekreacyjną i komunalną uzdrowisk zainwestowano ponad miliard zł

Według "Gazety Wyborczej" przepis ustawowy nadal będzie obowiązywał, ale redukcji ulegnie lista uzdrowisk państwowych: z siedmiu do jednego i buska jednostka znalazła się w gronie tych sześciu placówek, które będzie można prywatyzować.

Magdalena Kobos, rzeczniczka resortu skarbu informuje jednak, że do czasu zmiany rozporządzenia ministerstwo nie przedstawi oficjalnego stanowiska.

Do całkowitej prywatyzacji uzdrowiska w Busku-Zdroju nie chcą natomiast dopuścić władze miasta.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Henryk Radosz, zastępca burmistrza, pod koniec kwietnia b.r. rada miejska na wniosek burmistrza podjęła uchwałę zawierającą apel do premiera i do ministra skarbu, aby pozostawić Uzdrowisko Busko-Zdrój SA w formie spółki Skarbu Państwa.

Jednak jeżeli nie uda się powstrzymać procesu prywatyzacyjnego władze miasta mają alternatywną propozycję.

- Chodzi o to, żeby nie dokonywać prywatyzacji, a komunalizacji uzdrowiska na rzecz samorządu, na rzecz gminy Busko-Zdrój - mówi nam Henryk Radosz. Dodaje, że taka propozycja została już wysłana do premiera, do ministra skarbu oraz do posłów.

- Będziemy chcieli o tych kwestiach nadal rozmawiać - zapowiada zastępca burmistrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.