PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunalne spółki z większym kapitałem

  • krosnocity.pl    30 stycznia 2013 - 10:43
Komunalne spółki z większym kapitałem

Radni krośnieńscy zdecydowali większością głosów o zwiększeniu kapitału spółek komunalnych. Dyskusje i sprzeciw wywołało głównie przekazanie 1 miliona złotych dla CDS i 600 tysięcy na K.I.T. Opozycja krytykowała, a prezydent przekonywał o zasadności tych wydatków.
1 milion dla CDS

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała komisja budżetowa (4 głosy "za", 1 "przeciw", 1 "wstrzymujący się"). W uzasadnieniu Tadeusz Alibożek, przewodniczący Komisji, stwierdził jedynie, że - członkowie komisji uznali, że w przedstawionym projekcie wyraża się zgodę, by wkładem na podniesienie kapitału zakładowego CDS w Krośnie, był wkład pieniężny w wysokości 1 miliona złotych.

Dyskusja nad finansowaniem spółek odbyła się faktycznie przy punkcie związanym z przyjęciem budżetu na 2013 rok. Dofinansowanie spółek, w szczególności: K.I.T. i Centrum Dziedzictwa Szkła, krytykowali radni PiS i PO (Budżet na 2013 przyjęty) .

Między innymi z tego powodu Klub PiS nie poparł budżetu, a PO zagłosowała za budżetem "warunkowo". Radni PO głosowali jednak przeciw zwiększeniu kapitału poszczególnych spółek, w kolejnych głosowaniach, pomimo poparcia dla ogólnego kształtu budżetu Krosna na 2013 rok.

Równocześnie w dyskusji krytykowano, uchwaloną głosami rządzącego Klubu Samorządowego, podwyżkę podatków. W wyniku podwyżki budżet ma zostać zasilony kwotą w wysokości około 1 miliona złotych. Prezydent Piotr Przytocki skomentował, że są to środki konieczne dla realizacji potrzeb dzielnic i osiedli (Wyższe podatki od nieruchomości w 2013).

Po wyjściu z Sali Narad, po grudniowej sesji Rady Miasta, na której przegłosowano dofinansowanie między innymi dla CDS, radni PiS i PO przypominali, że prezydent zapewniał, iż spółka CDS nie będzie wymagała dopłat z budżetu, że będzie utrzymywała się i spłacała kredyt sama - Ta jednostka miała się sama utrzymywać - przypominał prezydentowi Paweł Krzanowski, lider Klubu PiS (Tak zapowiadano na konferencji prasowej z okazji otwarcia CDS: Centrum szkła dla turystów).

- Ta podwyżka podatków przeznaczona jest na CDS - komentowali radni przeciwni przekazaniu 1 miliona złotych (tyle samo ma dać podwyżka podatków) na zwiększenie kapitału spółki. W dyskusji Przewodniczący Rady, Stanisław Słyś, bronił podwyżki podatków - Powiedzmy sobie szczerze, podniesienie podatków średnio o 10 złotych w skali roku to nie jest wysoka stopa podwyżki. Nie róbmy tutaj propagandy, że "rękoma Klubu Samorządowego sięgamy do kieszeni mieszkańców", tylko mówmy o jakie pieniądze walczymy, po jakie sięgamy - stwierdził Stanisław Słyś.

Jednak w budżecie zaplanowano, że wpływy z tytułu podniesienia podatków od nieruchomości wyniosą 1 milion złotych, jeżeli rozłożylibyśmy to średnio na każdego mieszkańca, to podwyżka wyniesie ponad 20 złotych (wliczając w to dzieci). Oczywiście najwięcej zapłacą właściciele obiektów przeznaczonych na działalność gospodarczą. Paweł Krzanowski (PiS) powiedział na sesji, że to będzie złe dla ludzi, którzy chcą inwestować w Krośnie. O zwiększaniu kapitału CDS negatywnie wypowiedział się też Wojciech Kolanko - Czy my wreszcie odetniemy tę pępowinę? Czy ta spółka zacznie sama działać? Czy będziemy tak rok w rok dofinansowywać i sztucznie utrzymywać? - mówił - Ogromne pieniądze poszły na tę inwestycję i będzie je niesłychanie trudno odzyskać - podsumowywał W. Kolanko.

Prezydent Piotr Przytocki stwierdził, że oczekiwanie zwrotu tej inwestycji świadczy o braku zrozumienia tego przedsięwzięcia, które - Ma wykreować produkt turystyczny. To jest sprzyjanie rozwojowi przedsiębiorczości - mówił prezydent.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: