PARTNER PORTALU
  • BGK

Koncepcja zagospodarowania kraju przyjęta

  • PAP    13 kwietnia 2012 - 06:46

Połączone sejmowe komisje: infrastruktury, samorządu terytorialnego oraz ochrony środowiska opowiedziały się w czwartek za rządową Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.
Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 jest najważniejszym krajowym dokumentem strategicznym dotyczącym zagospodarowania przestrzennego kraju – napisano we wprowadzeniu do KPZK 2030.

Dokument zawiera m.in. wizję przestrzennego zagospodarowania Polski do 2030 r., zagadnienia poświęcone przywróceniu i utrwaleniu ładu przestrzennego oraz zasady i cele polityki przestrzennej kraju.

„Cieszę się, że koncepcja została przyjęta, gdyż praca nad nią trwała kilka lat i jest to dokument ramowy, który pokazuje, jakie są kierunki rozwoju kraju, jak ma wyglądać finansowanie planowanych inwestycji, pokazuje sytuację gospodarczą i demograficzną kraju. Ponadto będzie on stanowił podstawę dla naszych negocjacji europejskich dotyczących finansowania inwestycji oraz ważnych regulacji, dotyczących m.in. ładu i planowania przestrzennego” – powiedział przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz (PO).

Dodał, że ma nadzieję, iż dokument zostanie przyjęty przez Sejm na jednym z najbliższych posiedzeń.

Posłowie PiS, którzy krytykowali w czwartek KPZK 2030, złożyli wniosek o jego odrzucenie, który jednak przepadł w głosowaniu. Zarzucali Koncepcji szereg braków, m.in. dotyczących gospodarki wodnej, obszarów produkcji rolnej czy kwestii rozwoju lotnisk. „W tym dokumencie mamy głównie do czynienia z dokumentacją stanu rzeczy, brakuje w nim prognoz i wizji na przyszłości – to jest nasz główny zarzut” – powiedział poseł Michał Wojtkowicz z PiS.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.