Kończą się ulgi za przekształcenie użytkowania

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 19-07-2011
  • drukuj
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego znosi bonifikaty za przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Na przewłaszczenie trzeba czekać kilka lat.
Kończą się ulgi za przekształcenie użytkowania
Do urzędów miast napływa coraz więcej wniosków o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Wszystko dlatego, że 9 sierpnia wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Rząd za stopniową zmianą prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Uchyla on przepis przewidujący, że gminy mają obowiązek udzielić 90 proc. bonifikaty osobie fizycznej, która prawo wieczystego użytkowania uzyskała przed 5 grudnia 1990 r. (lub jest następcą prawnym takiej osoby).

Czytaj też: Rosną opłaty za użytkowanie wieczyste

Od 10 sierpnia skorzystanie z tej bonifikaty nie będzie możliwe. Dlatego użytkownicy wieczyści się spieszą, żeby skorzystać z tych zasad przekształcania nieruchomości.

Okazuje się jednak, że mają nikłe szanse na szybkie przewłaszczenie ze zniżką. Teoretycznie urząd powinien wydać decyzję w miesiąc od złożenia wniosku, ale standardem jest trzyletni czas czekania na decyzję – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU