PARTNER PORTALU
  • BGK

Kończy się czas na zakupy dla nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 lutego 2011 - 05:49
Kończy się czas na zakupy dla nauczycieli

Do 10 lutego dyrektorzy szkół mają czas na opracowanie wykazu pomocy dydaktycznych, które są konieczne do prawidłowego prowadzenia zajęć przez nauczycieli.
Taki obowiązek nakłada na nich wchodzące w przyszły czwartek rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania (DzU z 2011 r. nr 6, poz. 23) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dotąd nie było przepisów określających szczegółowo, co szkoła musi zapewnić nauczycielowi. Wejście w życie nowego rozporządzenia oznacza, że nauczyciele mogą domagać się od dyrektorów odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy.

O wydanie tych przepisów od 10 lat zabiegały oświatowe związki zawodowe. Nie są jednak zadowolone z ich treści i formy realizacji. Ich zdaniem są zbyt ogólne, a oprócz tego rząd nie zagwarantował na ich wykonanie pieniędzy.

Podobne zastrzeżenia maja gminy, bo resort edukacji nie określił w załączniku podstawowego wykazu wyposażenia stanowisk dla nauczycieli z poszczególnymi specjalnościami. Samorządy będą też mieć problemy ze znalezieniem pieniędzy na spełnienie nowych wymogów.

Gminy mają też obowiązek sfinansowania zakupu do biblioteki podręczników, podstaw programowych i czasopism. Ponadto szkoły powinny zapewnić pomieszczenia, które są przystosowane do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i dydaktycznych. Muszą też zadbać o odpowiednie wyposażenie w pomoce dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Nauczyciel, 2011-02-02 11:26:13

    Ciekawe w której szkole kupią dla nauczyciela fizyki pompę prózniową. W PRL-u miała je każda szkoła teraz chemi i fizyki uczy się na tablicy. A miało byc lepiej ...