PARTNER PORTALU
  • BGK

Kończy się epoka TBS-ów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 lipca 2011 - 06:18
Kończy się epoka TBS-ów

Sejmowa komisja infrastruktury zajmie się dziś zasadami sprzedaży mieszkań wybudowanych przez TBS-y.
Ustawa wejdzie w życie jeszcze w tej kadencji, a formalna sprzedaż ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, prawie 90 tys. rodzin, które wynajmują dziś czynszówki, będzie mogło wykupić je na własność – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: TBS-y da się uratować?

Projekt zakłada, że mieszkania będą sprzedawane po cenie rynkowej pomniejszonej o zwaloryzowany wkład własny, czyli partycypację. Zwykle wynosiła ona 30 proc. wartości mieszkania.

Czytaj też: Nie ma pieniędzy na TBS-y

Pieniądze ze sprzedaży mają pójść głównie na spłatę długu, które TBS-y zaciągnęły na budowę z państwowego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Z wyliczeń resortu infrastruktury wynika, że w 5 lat państwo odzyska ok. 1,5 mld zł z 4,5 mld zł.

Czytaj też: TBS-y do poprawki

Sprzedaż popierają też deweloperzy, ale przyjęciu ustawy sprzeciwia się wiele samorządów. Oddawały grunty pod budowę TBS-ów i teraz nic z tego nie będą miały – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • lokator, 2011-07-14 18:34:37

    Wykup będzie nieopłacalny. Ceny za metr mają być rynkowe. Mieszkania nie spełniają standardów...są jak budy dla psów. Lepiej pod stołem odsprzedać partycypację niż ładować pieniądze w wykup i odsprzedając zarobić mniej. TBS Meneland Marki jest najlepszym dowodem na to, kto zamieszkuje w TBSach ...i w jakie gówno można się wpakować inwestując w takie mieszkania.  rozwiń