PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec dziedziczenia mieszkań czynszowych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 czerwca 2011 - 06:49
Koniec dziedziczenia mieszkań czynszowych

Gmina będzie zawierać z lokatorami umowy najmu na czas określony, a wysokość czynszów w lokalach komunalnych zostanie urynkowiona. Nie będzie ograniczeń przy przyznawaniu dodatków mieszkaniowych.
Nie będzie cięć w dodatkach mieszkaniowych. Nadal o przyznaniu pomocy będzie decydowało tylko kryterium osiąganych dochodów, a nie forma własności. Dziś rząd zajmie się pakietem zmian w mieszkalnictwie komunalnym, ale bez zmiany w ustawie o dodatkach mieszkaniowych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Mieszkania komunalne nie dla bogatych

Lokatorów miliona mieszkań komunalnych czekają rewolucyjne zmiany. Jeżeli rząd zaakceptuje propozycje resortu infrastruktury, za rok nie będzie możliwości przekazywania z pokolenia na pokolenie mieszkań komunalnych.

Ministerstwo chce skończyć z dziedziczeniem czynszówek. W razie śmierci najemcy najbliższa rodzina nie wstąpi już automatycznie w stosunek najmu. Takie pomysły zawiera projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Zmienią się zasady eksmisji. Dziś wiele osób jest objętych szczególną ochroną – sąd rozstrzygając o ich eksmisji, musi przyznać im lokal socjalny. Bez względu na status majątkowy takiej osoby. Resort infrastruktury chce, aby sąd nie miał już obowiązku przyznawania z automatu w takich sytuacjach lokalu socjalnego.

Miasta zamiast umów na czas nieokreślony będą mogły proponować lokatorom umowy najmu na czas określony. Aby przedłużyć taką umowę, lokator będzie musiał ponownie przejść weryfikację dochodów. Szczegółowe kryteria weryfikacji ustalą samorządy. Zamożni, którzy ich nie przejdą, stracą mieszkania.

Zmiany umożliwią gminom lepsze wywiązywanie się z ustawowego obowiązku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych danej wspólnoty samorządowej, ze szczególnym podkreśleniem zaspokajania potrzeb gospodarstw domowych o niskich dochodach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.