PARTNER PORTALU
 • BGK

Koniec dzikiej urbanizacji i rozlewania się miast?

 • PAP/Gazeta Wyborcza    5 października 2016 - 06:05
Koniec dzikiej urbanizacji i rozlewania się miast?
Na obszarach "nowej urbanizacji" będzie można budować wyłącznie na podstawie planu miejscowego (fot.pixabay)

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt gruntownej reformy prawa inwestycyjnego pod nazwą "Kodeks urbanistyczno-budowlany". Zastąpi on co najmniej 70 ustaw i rozporządzeń.
"Dziewięć lat temu premier Donald Tusk obiecał radykalną deregulację w budownictwie. W 2008 r. powołano Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego, rozwiązaną dopiero po wygranych przez PiS wyborach przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka" - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Kodeks Budowlany ułatwi planowanie i inwestycje mieszkaniowe

Prace nad "Kodeksem urbanistyczno-budowlanym" nie zostały jednak zarzucone przez resort. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się właśnie projekt tej "inwestorskiej biblii".

"W projekcie bez wątpienia jest wiele dobrych rozwiązań, ale mam wątpliwości, czy będzie prościej, łatwiej i czytelniej" - ocenił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Ryszard Kowalski szef Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Większość z nich ma zahamować dzikie rozlewanie się miast. Na obszarach "nowej urbanizacji" będzie można budować wyłącznie na podstawie planu miejscowego. Równocześnie gmina zobowiązałaby się do budowy dróg, infrastruktury technicznej (woda, kanalizacja) i społecznej (szkoły czy przedszkola).

Czytaj też: "Decyzje o warunkach zabudowy powinny zniknąć". Deweloperzy rozrywają przestrzeń

"Kodeks" ma też umożliwiać uchwalanie planów na wniosek inwestorów, którzy zobowiązywaliby się do wybudowania infrastruktury i bezpłatnego przekazania jej gminie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • rr3, 2016-10-05 12:13:31

  Niby dobra inicjatywa, ale PiS potrafi wszystko sknocić. Boje sie, że tu też spieprzy sprawę
 • baldaj, 2016-10-05 11:57:45

  Do malina: TY ZAPŁACISZ SWOJA (...) POLISH IDOT
 • malina, 2016-10-05 07:49:18

  Znowu napisane tak, że ręce opadają. Ale najważniejsze: ile gminy za to zapłacą?