PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec promocji na leki

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    26 marca 2011 - 08:00
Koniec promocji na leki

Pacjent kupi farmaceutyk w jednakowej cenie w każdej aptece. O rekompensatę za szkodę, którą wyrządził mu szpital, wystąpi do komisji wojewódzkiej.
Sejm przyjął wczoraj ustawę o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i nowelizację ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta – pisze „Rzeczpospolita”.

Pierwsza z przyjętych ustaw, tzw. lekowa, przewiduje, że farmaceutyki refundowane, do których pacjentom dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia, będą miały we wszystkich aptekach stałe ceny. Tak będzie po negocjacjach, które Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi z producentami leków. Od ustalonej w ten sposób ceny resort ustali następnie urzędową marżę, którą aptece narzuci hurtownia dostarczająca jej farmaceutyk od producenta. Wspomniana marża wyniesie 5 proc. (obecnie 8,91 proc.). W efekcie sztywne ceny leków refundowanych nie będą ani niższe, ani wyższe od ustalonych.

Dla pacjentów oznacza to jednocześnie koniec promocji, dzięki którym farmaceutyki można teraz kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. Na aptekę, która będzie sprzedawać jednak leki po innej cenie, nałożona zostanie przez NFZ kara pieniężna.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dzięki temu chorzy dopłacą do leków refundowanych ok. 20 proc. ich wartości, podczas gdy obecnie jest to średnio 32 proc. Sztywne ceny farmaceutyków zapewnią przejrzystość systemu refundacji. Teraz apteki mogą bowiem sprzedawać leki po cenach maksymalnych ustalonych przez NFZ

Czytaj też: Szpitale podadzą najtańszy lek

Resort tłumaczy, że pacjent często płaci za lek refundowany mniej lub więcej, a apteki fałszują obraz danych ze sprzedaży przekazywanych do NFZ. Dlatego fundusz i tak musi zwrócić aptekarzowi najwyższą, dopuszczalną cenę. Z argumentami resortu nie zgadzają się specjaliści od prawa farmaceutycznego.

Sejm przyjął także nowelizację ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Chory szybciej ma uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za szkodę, którą wyrządził mu szpital. Wystarczy, że pacjent złoży wniosek do komisji wojewódzkiej orzekającej o błędach medycznych, w której skład wejdą m.in. prawnicy i lekarze – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-03-29 07:09:41

    Czyli, jak zawsze. Równo ! Tym dętym wszystko, A skromniejszym g.... .
  • emeryt, 2011-03-27 22:13:26

    Niby chcieli dobrze a wyjdzie, jak zwykle :(