PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec przepisów z PRL-u

  • PAP/AT    23 lutego 2017 - 06:27
Koniec przepisów z PRL-u
Ministerstwo Rozwoju planuje rozbrat z PRL w polskim prawie (Mariusz Haładyj, fot.mg.gov.pl)

Po niemal 28. latach od upadku komunizmu naszemu krajowi należy się, by po tym ustroju nie było już śladu w ustawach - mówi wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj
Przy okazji prac nad konstytucją dla biznesu Ministerstwo Rozwoju planuje odkładaną latami dekomunizację ustaw – informuje "Rzeczpospolita".

"Po niemal 28. latach od upadku komunizmu naszemu krajowi należy się, by po tym ustroju nie było już śladu w ustawach" - mówi wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Haładyj jest jednym z twórców konstytucji biznesu, czyli pakietu dokumentów, który zdaniem rządu ma zmienić polską rzeczywistość gospodarczą. W planach jest m.in. zniesienie obowiązku rejestracji drobnej działalności, zmniejszenie obciążeń składkowych i uproszczenia podatkowe.

Przy okazji Ministerstwo Rozwoju planuje rozbrat z PRL w polskim prawie. Przykłady? Wciąż obowiązuje ustawa z 1982 roku, która zezwala na sprzedaż importowanych towarów i usług "za pośrednictwem przedsiębiorstw państwowych uprawnionych do prowadzenia na terytorium PRL sprzedaży za waluty wymienialne". Inna ustawa, z 1977 roku, głosi potrzebę "wzmożenia ochrony żywych zasobów wód przyległych do brzegu morskiego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".Kilka takich przepisów jest wciąż w prawie prasowym.

Wiceminister Haładyj mówi, że w trakcie prac nad konstytucją dla biznesu znaleziono nawiązania do PRL aż w ośmiu ustawach. "Łącznie usuwamy w ustawach 11 odwołań do nieistniejącej już PRL, w tym jedną ustawę proponujemy uchylić w całości"- wylicza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.