Koniec z budowaniem tuż nad rzeką

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 05-07-2010
  • drukuj
Nie będzie można budować nowych domów na terenach zalewowych. Stare można wprawdzie odbudować, ale trzeba je też obowiązkowo ubezpieczyć.

Straty po tegorocznej powodzi są olbrzymie. W przyszłości ich skalę mają ograniczyć nowe przepisy. Pracuje nad nimi Ministerstwo Infrastruktury – informuje „Rzeczpospolita”.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Przewiduje ona, że w gminach, w których stosuje się specjalny tryb tej ustawy, dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej będą mieli prawo z urzędu wyznaczać tereny objęte całkowitym lub częściowym zakazem budowy nowych domów.

Będą mogli też stawiać szczególne wymagania techniczne przy odbudowie zniszczonych domów. Mają to robić w drodze aktu prawa miejscowego. Gdyby tego nie zrobili, uczyni to za nich dyrektor Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Chodzi o tereny, na których niszczone są domy i inne obiekty budowlane wskutek powodzi.

Zniszczone domy będzie można wprawdzie odbudować, ale trzeba się liczyć z odmową zgody na ich rozbudowanie, przebudowanie lub nadbudowanie. Obowiązkowo też ich właściciele będą musieli się ubezpieczyć.

Prawo do ustanawiania tego typu zakazów będą miały także gminy, ale w wypadku terenów, na których dochodzi do osuwisk ziemi – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

znowu piszą ustawy "faHoFcy" NIECH WRESZCIE SZEWCY ROBIĄ BUTY / mogą przy tym nawet przysłowiowo przeklinać/

wrocławiak, 2010-07-05 14:36:15 odpowiedz

madry ...? nie wiem co t y widzisz w obowiazkowym ubezpieczeniu madrego. a juz zakaz nadbudowy jes przefajny, z cala pewnoscia powódz wyrzadza szkody wlasnie na nadbudowie, wszyscy wiedza ze najbardziej przeciez cierpia czesci budynkow polozone najwyzej.

kotek_dachowiec, 2010-07-05 13:55:45 odpowiedz

Nareszcie mądry pomysł!!!

Ela, 2010-07-05 13:43:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU