PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsolidacja VAT: Specustawa nadal nieuzgodniona z gminami

  • Bartosz Dyląg    26 lutego 2016 - 13:51
Konsolidacja VAT: Specustawa nadal nieuzgodniona z gminami
Specustawa VAT ma wejść w życie 1 marca br., ale ciągle nie uzyskała pozytywnej opinii samorządów. (fot.: pixabay)

• Specustawa regulująca proces konsolidacji VAT w samorządach do tej pory nie została uzgodniona z gminami.
• Samorządowcy mają poważne wątpliwości, których resort finansów do tej pory nie rozwiał.
• Tymczasem ustawa wchodzi w życie 1 marca br.
Mowa o przygotowanym przez Ministerstwo Finansów 18 stycznia br. projekcie specustawy, która ma regulować proces konsolidacji VAT w samorządach po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Sprawiedliwości UE. Jej pełna nazwa to ustawa o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez jednostki samorządu terytorialnego oraz o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Projekt stanowi, że 1 marca br. samorządy wstąpią we wszystkie prawa i obowiązki jednostek budżetowych i zakładów budżetowych. Jednak do 31 grudnia 2016 r. JST w dalszym ciągu będą mogły utrzymywać odrębne rozliczenia lub – jeśli tak postanowią – rozliczać się łącznie.

Gminy nie widziały jeszcze zmodyfikowanych zapisów

Specustawą VAT zajmował się lutym zespół ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, który na styczniowym posiedzeniu komisji był upoważniony do wydania wiążącej opinii w tej kwestii.

Czytaj też: Projekt dotyczący rozliczeń VAT przez samorządy jest zbyt skomplikowany

Niestety, mimo że specustawa ma wejść w życie 1 marca br., ciągle nie uzyskała pozytywnej opinii samorządów. Strona samorządowa odmówiła zaopiniowania tego projektu, bo nie zostały uwzględnione dwa wnioski, które są istotne z jej punktu widzenia.

Po pierwsze gminy zwróciły uwagę na to, że zgodnie z obecnie obowiązująca ustawą oraz unijną dyrektywą opodatkowana jest działalność podatnika jako całość. 

- W specustawie proponuje się nam, by podatek wyliczać po kolei w różnych komórkach organizacyjnych wewnątrz podatnika. A przecież podatnikiem jest gmina, a nie jej komórki organizacyjne. W związku z tym uważamy, że podatek powinien być liczony w proporcji do prowadzonej działalności, opodatkowanej bądź nieopodatkowanej – podkreśla sekretarz strony samorządowej KWRiST Andrzej Porawski.

Obecnie podatnik może wykazać np. że 40 proc. jego działalności to prowadzenie edukacji, która nie jest opodatkowana. Jak rozliczenie będzie wyglądać w myśl nowelizacji, tego samorządy nie wiedzą.

Jak wyjaśnia Porawski dotyczy to współczynników i prewspółczynników. - W specustawie proponuje się, by prewspółczynnik liczyć osobno dla każdej jednostki organizacyjnej, ale nie wiemy, jaki potem z tego wyjdzie cały podatek. Sposób, który proponuje Ministerstwo Finansów jest niekorzystny dla podatnika, dlatego my się na to nie zgadzamy – wyjaśnia Porawski.

Druga uwaga strony samorządowych dotyczy odsetek w przypadku rozliczeń wstecz. Ministerstwo Finansów chce, by w przypadku zwrotu pieniędzy unijnych, oddawać je z odsetkami.

- Nie widzimy uzasadnienia dla zwrotu z odsetkami, ponieważ działaliśmy w dobrej wierze, rozliczaliśmy projekty unijne zgodnie z obowiązującymi przepisami. To, że te przepisy były złe nie jest naszą winą, ale tych którzy wydają przepisy w tym kraju, czyli rządu, Sejmu. Uważamy w związku z tym, że jeśli miałby następować zwrot środków unijnych w wyniku korekty VAT wstecz, nie powinno to następować wraz z odsetkami – zaznacza Andrzej Porawski.

Z kolei w kilku innych przypadkach trochę mniej ważnych, ale mających znaczenie przy tej konsolidacji, która będzie trudnym procesem, gminy otrzymały odpowiedź, że ich wniosek został uwzględniony albo częściowo uwzględniony i przepis zostanie zmodyfikowany.  - Jednak nikt nie pokazał nam, jak po owe modyfikacji przepisy mają wyglądać – relacjonuje Andrzej Porawski.

Zdzisława Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów zapowiada, że resort finansów będzie jeszcze analizował projekt specustawy VAT. – Myślę, że w ciągu kilku dni przekażemy stanowisko ministra finansów – zapewnia Zdzisława Wasążnik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.