PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin-Jeziorna: budżet na 2013 rok

  • www.Konstancin24.eu    28 grudnia 2012 - 13:23
Konstancin-Jeziorna: budżet na 2013 rok

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny uchwaliła budżet na 2013 rok. Zgodnie z planem finansowym w przyszłym roku wydatki mają zamknąć się w kwocie ponad 127 mln złotych, a dochody wyniosą ponad 117 mln złotych.
W nadchodzącym roku samorząd wyda na inwestycje prawie 29 mln złotych.

Radni uchwalili nowy budżet zdecydowaną większością głosów - 16 samorządowców było za, a tylko dwóch wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny. Samorząd w nadchodzącym roku spodziewa się wydać nieco więcej niż w mijającym. Jednak rozmach inwestycyjny będzie o kilka milionów mniejszy, ponieważ wzrosną bieżące wydatki.

Największą inwestycją, która w przyszłym roku ma być wreszcie ukończona, jest przebudowa zabytkowej willi Hugonówka przy ul. Mostowej w Konstancinie. Remont budynku, w którym będzie się mieściło centrum kultury, wyniesie 5,5 mln złotych. Zdecydowanie najwięcej pieniędzy gmina przeznaczy na oświatę, która będzie kosztowała samorząd ponad 38 mln złotych. Chociaż wszystkie gminne szkoły przeszły w ostatnich latach kompleksowe remonty, w nadchodzącym roku nie zabraknie inwestycji, poprawiających standard w gminnych placówkach edukacyjnych.

W 2013 roku główny nacisk budżetowy będzie położony na przedszkola. Ma powstać nowa, długo oczekiwana placówka w Oborach, której budowa będzie kosztowała 1,75 mln złotych. Samorząd wybuduje również nowy żłobek, który powstanie w Mirkowie, obok dotychczasowego budynku przedszkola i żłobka. Na tę budowę radni zarezerwowali 3 mln złotych.

W nadchodzącym roku gmina wyda 7,5 mln na gminne drogi. Generalny remont przejdą m.in. ul. Jagiellońska, Piasta, Jaworowska, Kolejowa, Wąska, Zaułek, Stawowa, Kozia, Niska, Górna, Torowa i Batorego. Prawie 3 mln złotych samorząd zapłaci natomiast za funkcjonowanie komunikacji miejskiej - autobusów ZTM oraz gminnych linii typu „L".

Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska Rada Miejska zdecydowała się przeznaczyć aż 16,4 mln złotych. Istotną częścią tej kwoty będą nakłady finansowe na budowę nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Największe tego typu inwestycje planowane na najbliższe 12 miesięcy to budowa infrastruktury w Parceli, Łyczynie, zachodniej części Słomczyna, Kawęczynie, Turowicach, Piaskach, Cieciszewie i Dębówce - 1,8 mln zł oraz na terenie Skolimowa północno-zachodniego - 3 mln złotych.

Na administrację publiczną samorząd wyda ponad 13 mln złotych w tym ponad 10,9 na bieżące funkcjonowanie urzędu. Ponad pół miliona wyniosą natomiast diety radnych. W przyszłorocznym budżecie na szeroko pojętą kulturę, działalność KDK i organizację imprez przeznaczono 3,3 mln złotych. Niewiele mniej, bo 2,4 mln złotych, przeznaczono na sport i rekreację oraz zadania realizowane przez GOSiR.

Warto wspomnieć również o kilku mniejszych, ale bardzo istotnych przedsięwzięciach, które mają zostać zrealizowane w nadchodzącym roku. 850 tys. złotych ma kosztować budowa długo oczekiwanego skateparku oraz boisk i parkingu przy ul. Bielawskiej w pobliżu Jeziorki. 100 tys. złotych samorząd wyda na zakup postrachu dla piratów drogowych - fotoradaru, w który zostanie wyposażona straż miejska.

200 tys. złotych ma kosztować budowa szaletu miejskiego w Parku Zdrojowym, a 150 tys. złotych uruchomienie na terenie gminy pięciu punktów wypożyczalni rowerów.

Nasze miasto obejmie stołeczny system bezobsługowych wypożyczalni rowerów Veturilo, dzięki któremu będzie można za niewielką opłatą korzystać z rowerów zarówno w Konstancinie-Jeziornie, jak i w Warszawie. Wypożyczalnia ma zostać uruchomiona w kwietniu, jeśli do tego czasu władze naszego miasta dojdą do porozumienia z ZTM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.