PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstytucyjne prawo do czternastki

  • ZWI    10 kwietnia 2013 - 12:16
Konstytucyjne prawo do czternastki

Portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją obcięcie o 6,4 proc. emerytur pracowników sektora publicznego, likwidację tzw. czternastek, zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników budżetówki i zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.
Jednocześnie trybunał uznał, że zmniejszenie progów podatkowych i podwyższenie stawek podatkowych jest jak najbardziej zgodne z konstytucją.

- Niezgodne z konstytucją jest więc „niedawanie". Zabieranie jest zgodne. Ale jako że umiejętność liczenia wśród sędziów nie jest powszechna nie dopatrzyli się oni tego, że podwyżka podatków nie pokryje wypłat na „czternastki", dodatki i zasiłki - komentuje na swoim blogu prawnik i ekspert podatkowy Robert Gwiazdowski.

- Więc szkoda, że trybunał nie wskazał skąd rząd ma wziąć na to, żeby jednak dać - dodaje.

Według niego, w sytuacji gdy rząd pieniędzy nie ma i nie może ich dodrukować, bo euro drukuje Europejski Bank Centralny, będzie musiał albo wyjść ze strefy euro, albo zrobić to samo, co zrobił rząd cypryjski - czyli zabrać obywatelom pieniądze z rachunków bankowych.

- Ciekawe, czy to będzie zgodne z konstytucją? - pyta ekspert.

Jednocześnie dodaje: Albo sądy potwierdzą, że rządy europejskie mają prawo wywłaszczać obywateli i bez uprzedzenia rabować ich pieniądze z rachunków bankowych i wówczas chyba już nikt nie będzie trzymał pieniędzy w bankach, co nieuchronnie doprowadzi do upadku strefy euro, albo strefa euro rozpadnie się wcześniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.