PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstytucyjne wątpliwości do ustawy

  • PAP    5 lipca 2012 - 12:26
Konstytucyjne wątpliwości do ustawy

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński uważa, że należy poważnie przeanalizować wątpliwości konstytucyjne, jakie ujawniają się w trakcie prac nad ustawą o płatnościach dla podwykonawców autostrad.
Ustawą w czwartek zajmuje się Senat. „W trakcie prac nad tą ustawą ujawniają się wątpliwości konstytucyjne, dlatego musimy je w sposób poważny przeanalizować” – powiedział Dziekoński.

Ustawa o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych została przyjęta przez Sejm 28 czerwca. W czwartek zajmuje się nią Senat. Jeśli senatorowie nie wniosą poprawek ustawa trafi na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ustawa zakłada, że małe i średnie firmy, a także mikroprzedsiębiorstwa, które pracowały przy budowie autostrad, a nie otrzymały zapłaty za pracę, będą mogły zwrócić się do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. Będzie on mógł wypłacić im pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego, a później będzie je odzyskiwał od wykonawców, którzy nie zapłacili.

Dziekoński podkreślił, że trudno o niej decydować do czasu, gdy trwa proces legislacyjny. „Należy uważnie analizować działalność Senatu w tej sprawie. Pan prezydent będzie brał pod uwagę również kontekst dyskusji prawnej, który wokół tego projektu jest” – dodał minister.

Jak zauważył niektóre opinie wskazują, że ustawa „może prowadzić do zróżnicowania statusu poszczególnych podmiotów”. Minister zaznaczył, że może to spowodować „poważną refleksję wymagającą oceny konstytucyjności”.

W informacji uzyskanych ze źródła zbliżonego do Platformy Obywatelskiej wynika, że projekt ustawy budził wątpliwości już na etapie prac w rządzie. „Nie ma powodu, dla którego pomoc jest kierowana do wąskiej grupy przedsiębiorców. Działalność gospodarcza zawsze wiąże się z ryzykiem” – powiedział  rozmówca pragnący zachować anonimowość.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.