PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje ws. budżetu obywatelskiego w Łomży

  • PAP    14 lipca 2014 - 17:41
Konsultacje ws. budżetu obywatelskiego w Łomży

Mieszkańcy Łomży (Podlaskie) od poniedziałku mogą wziąć udział w konsultacjach dot. budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Władze Łomży chcą zwiększyć liczbę projektów w różnych częściach miasta, chcą też, by każdy mieszkaniec mógł głosować tylko na jeden projekt.
Konsultacje potrwają do 28 lipca - poinformował Łukasz Czech z wydziału organizacji i obsługi łomżyńskiego magistratu. Natomiast ich wyniki mają być znane 1 sierpnia.

W tym roku w Łomży mieszkańcy po raz pierwszy mogli zgłaszać i wybierać projekty w budżecie obywatelskim. Władze miasta przeznaczyły na niego 300 tys. zł, do realizacji wybrano dwa pomysły.

Czech mówił, że pierwsza edycja tego budżetu była robiona bardzo szybko. Dlatego było to w uproszczonej formie, aby móc jeszcze w bieżącym roku zrealizować wybrane pomysły. Dodał, że dzięki zdobytemu doświadczeniu, zespół koordynujący prace nad budżetem obywatelskiemu, zdecydował, by wprowadzić zmiany i poddać je konsultacjom.

Czytaj też: EEC: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli

Zaproponowano m.in. by każdy mieszkaniec mógł oddać głos tylko na jeden projekt, a nie jak było w tej edycji - na trzy. Miasto, według nowych reguł, miałoby być podzielone na trzy strefy, z których będą zgłaszane projekty. Czech powiedział, że w tym roku najwięcej głosów zebrały projekty z największego osiedla, gdzie łatwo było o poparcie. "Teraz chcemy zwiększyć możliwość realizacji swoich pomysłów we wszystkich częściach miasta" - dodał.

Konsultacjom poddano też pomysł, aby na projekty mogły głosować nie tylko osoby, które mieszkają w Łomży, ale też te (powyżej 18. roku życia), które znajdują się w spisie wyborczym. Czech dodał, że ma to zachęcić do głosowania mieszkańców, którzy np. tymczasowo przebywają poza miastem.

Uprawnione do udziału w konsultacjach są osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w Łomży lub mieszkają w Łomży, ukończyły 18 lat i znajdują się w rejestrze wyborców w Łomży.

Czech powiedział, że po zakończeniu konsultacji i ustaleniu regulaminu budżetu obywatelskiego na przyszły rok, jeszcze w sierpniu rozpocznie się kampania informacyjna oraz nabór projektów. Władze miasta chcą, by pomysły mieszkańców były wybrane do końca września.

Jeszcze nie wiadomo, ile będzie wynosił tegoroczny budżet obywatelski, ale - jak mówił Czech - prezydent miasta zapewniał, że będzie to wyższa kwota niż w br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.