Konsultacje ws. samorządowych oszczędności

W połowie przyszłego tygodnia MAC skieruje do konsultacji założenia do projektu, który ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań. Resort chce, aby gminy i powiaty mogły funkcjonować według nowych reguł od stycznia 2014 r.
Konsultacje ws. samorządowych oszczędności
Szef MAC Michał Boni liczy, że wyniki konsultacji przygotowanych przez jego resort propozycji będą znane około połowy lutego, a na przełomie lutego i marca założeniami do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego zajmie się Rada Ministrów.

"Potem mielibyśmy okres półtora miesiąca do dwóch miesięcy na przygotowanie szczegółowych rozwiązań, tak aby w czerwcu-lipcu trafił on do parlamentu" - powiedział. Jak dodał, gdyby udało się uchwalić ustawę na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, mogłaby ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Czytaj też: Samorządy oszczędzają dzięki zakupom grupowym

Wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska mówiła na konferencji prasowej w środę, że przygotowywane zmiany nie są żadnym nowym prawem, a jedynie "poprawieniem i uelastycznieniem" istniejących regulacji dotyczących funkcjonowania samorządów. Według ostrożnych szacunków - mówiła wiceminister - samorządy mogłyby zyskać na zmianach co najmniej 1 mld zł rocznie.

Boni przekonywał, że potrzebne jest nowe podejście do relacji państwo-samorządy. "W czasach kryzysu samorząd musi być bardziej elastyczny w działaniach, potrzebuje więcej pieniędzy. Chcemy, nie ograniczając zadań samorządów, stworzyć warunki dla lepszej ich organizacji tak, żeby oszczędności w ten sposób uzyskane, zostały w samorządach" - powiedział Boni.

Czytaj też: Ile powiatów powinno być w Polsce

"Naszym zdaniem samorządy funkcjonują w zbyt mocnych gorsetach, jeśli chodzi o układanie swych planów" - ocenił. Jak mówił, poprzez proponowane zmiany Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce uprościć i uelastycznić zasady funkcjonowania gmin i powiatów oraz stworzyć ramy dla lepszej kooperacji pomiędzy różnymi jednostkami samorządu.

Podkreślił, że ramy te w żadnym razie nie będą jednak stanowić jakiegokolwiek przymusu, a gminy i powiaty "drogą ewolucji same będą wybierały, czy i w jaki sposób ściślej współpracować z innymi samorządami". "Samorządy same zdecydują, czy chcą mocniej kooperować, łączyć się w różnego rodzaju związki, by wspólnie wykonywać zadania" - zaznaczył.

Szef MAC zapewnił, że nie chodzi o likwidację żadnych jednostek samorządu. "Nikt nie będzie niczego likwidował. Nie ma rewolucyjnej zmiany organizacyjnej, jest tworzenie ram do tego, by samorządy wybierały najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania" - zaznaczył Boni.

Ministerstwo chce m.in. zwiększyć zachęty finansowe do łączenia się jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym i powiatowym. Jak mówiła Młochowska, w szczególności chodzi o zachęcenie do tego małych gmin, które w znikomym stopniu korzystają z obecnych rozwiązań w tym zakresie.

W tej chwili samorządy, które łączą się w związki gminne czy gminno-powiatowe, otrzymują o 5 proc. wyższe wpływy z PIT przez 5 lat. Najmniejsze gminy często mają bardzo mały wpływ z PIT-u, więc takie rozwiązanie nie stanowi dla nich wystarczającej zachęty do zacieśniania kooperacji z innymi samorządami.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie Michale, podobnie jak od mieszania herbata nie staje się słodsza tak od mieszania w organizacji administracji nie przybywa pieniędzy. Jak znam życie obok wypełnionymi po brzegi niudolnymi i niekompetentymi urzędnikami z nadania rodzinnego powstaną liczne centra do obsługi ich we wszystkich ...merytorycznych kwestiach. Księgowość, informatyka, pozyskiwanie funduszy z UE, przetargi publiczne. Może mi Pan zdradzić co te tabuny urzędników będą w tych okolicznościach robiły. Zielniki prowadziły? Może dalej jak dzisiaj będą pierdzieć w stołki rozwiń

pllo, 2013-01-23 07:37:38 odpowiedz

z jednego MSWiA powstały dwa Ministerstwa :MSW i MAiC

Jola, 2013-01-22 22:55:39 odpowiedz

każdy pomysł na ograniczenie molocha jest dobry, tylko że od pomysłu do realizacji...

mr.ludzik, 2013-01-10 09:14:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU