PARTNER PORTALU
 • BGK

Konsultacje ws. samorządowych oszczędności

 • PAP    9 stycznia 2013 - 16:43
Konsultacje ws. samorządowych oszczędności

W połowie przyszłego tygodnia MAC skieruje do konsultacji założenia do projektu, który ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań. Resort chce, aby gminy i powiaty mogły funkcjonować według nowych reguł od stycznia 2014 r.
Szef MAC Michał Boni liczy, że wyniki konsultacji przygotowanych przez jego resort propozycji będą znane około połowy lutego, a na przełomie lutego i marca założeniami do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego zajmie się Rada Ministrów.

"Potem mielibyśmy okres półtora miesiąca do dwóch miesięcy na przygotowanie szczegółowych rozwiązań, tak aby w czerwcu-lipcu trafił on do parlamentu" - powiedział. Jak dodał, gdyby udało się uchwalić ustawę na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, mogłaby ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Czytaj też: Samorządy oszczędzają dzięki zakupom grupowym

Wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska mówiła na konferencji prasowej w środę, że przygotowywane zmiany nie są żadnym nowym prawem, a jedynie "poprawieniem i uelastycznieniem" istniejących regulacji dotyczących funkcjonowania samorządów. Według ostrożnych szacunków - mówiła wiceminister - samorządy mogłyby zyskać na zmianach co najmniej 1 mld zł rocznie.

Boni przekonywał, że potrzebne jest nowe podejście do relacji państwo-samorządy. "W czasach kryzysu samorząd musi być bardziej elastyczny w działaniach, potrzebuje więcej pieniędzy. Chcemy, nie ograniczając zadań samorządów, stworzyć warunki dla lepszej ich organizacji tak, żeby oszczędności w ten sposób uzyskane, zostały w samorządach" - powiedział Boni.

Czytaj też: Ile powiatów powinno być w Polsce

"Naszym zdaniem samorządy funkcjonują w zbyt mocnych gorsetach, jeśli chodzi o układanie swych planów" - ocenił. Jak mówił, poprzez proponowane zmiany Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce uprościć i uelastycznić zasady funkcjonowania gmin i powiatów oraz stworzyć ramy dla lepszej kooperacji pomiędzy różnymi jednostkami samorządu.

Podkreślił, że ramy te w żadnym razie nie będą jednak stanowić jakiegokolwiek przymusu, a gminy i powiaty "drogą ewolucji same będą wybierały, czy i w jaki sposób ściślej współpracować z innymi samorządami". "Samorządy same zdecydują, czy chcą mocniej kooperować, łączyć się w różnego rodzaju związki, by wspólnie wykonywać zadania" - zaznaczył.

Szef MAC zapewnił, że nie chodzi o likwidację żadnych jednostek samorządu. "Nikt nie będzie niczego likwidował. Nie ma rewolucyjnej zmiany organizacyjnej, jest tworzenie ram do tego, by samorządy wybierały najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania" - zaznaczył Boni.

Ministerstwo chce m.in. zwiększyć zachęty finansowe do łączenia się jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym i powiatowym. Jak mówiła Młochowska, w szczególności chodzi o zachęcenie do tego małych gmin, które w znikomym stopniu korzystają z obecnych rozwiązań w tym zakresie.

W tej chwili samorządy, które łączą się w związki gminne czy gminno-powiatowe, otrzymują o 5 proc. wyższe wpływy z PIT przez 5 lat. Najmniejsze gminy często mają bardzo mały wpływ z PIT-u, więc takie rozwiązanie nie stanowi dla nich wystarczającej zachęty do zacieśniania kooperacji z innymi samorządami.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • pllo, 2013-01-23 07:37:38

  Panie Michale, podobnie jak od mieszania herbata nie staje się słodsza tak od mieszania w organizacji administracji nie przybywa pieniędzy. Jak znam życie obok wypełnionymi po brzegi niudolnymi i niekompetentymi urzędnikami z nadania rodzinnego powstaną liczne centra do obsługi ich we wszystkich ...merytorycznych kwestiach. Księgowość, informatyka, pozyskiwanie funduszy z UE, przetargi publiczne. Może mi Pan zdradzić co te tabuny urzędników będą w tych okolicznościach robiły. Zielniki prowadziły? Może dalej jak dzisiaj będą pierdzieć w stołki  rozwiń
 • Jola, 2013-01-22 22:55:39

  z jednego MSWiA powstały dwa Ministerstwa :MSW i MAiC
 • mr.ludzik, 2013-01-10 09:14:26

  każdy pomysł na ograniczenie molocha jest dobry, tylko że od pomysłu do realizacji...