PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje ws. strategii Mazowsza

  • PAP    16 listopada 2011 - 20:06
Konsultacje ws. strategii Mazowsza

Samorząd woj. mazowieckiego rozpoczął konsultacje w sprawie aktualizacji strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego tego regionu. Oba dokumenty mają określić cele najważniejszych przedsięwzięć i inwestycji do 2020 r.
Jak powiedział marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik (zabierz głos/oceń marszałka), po konsultacjach aktualizacja strategii i planu zagospodarowania przestrzennego powinna być gotowa w połowie 2012 r.

- Chcielibyśmy, żeby samorząd województwa uchwalił dokumenty w przyszłym roku - dodał.

Struzik uczestniczył w środę w Płocku (zabierz głos/oceń prezydenta) w dyskusji o planach rozwojowych woj. mazowieckiego i środkach unijnych. Podkreślił, że chciałby, by cele strategii wpisały się w przyszłą perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2014-20.

Podczas konferencji prasowej Struzik przyznał, że liczy na to, iż budżet UE na lata 2014-20 będzie przekraczał 1 bln euro, a Polska uzyska z tego około 70 mld euro.

- Obserwujemy paroksyzmy związane z kryzysem, ale oczywiście (...) wszyscy ludzie odpowiedzialni wierzą głęboko, że Europa, zwłaszcza strefa euro, potrafi ustabilizować tę sytuację - oświadczył marszałek woj. mazowieckiego.

Dodał, iż możliwość pozyskania dla tego regionu odpowiednich środków unijnych w ramach przyszłej perspektywy jest bardzo ważna także ze względu na rosnące obciążenia wynikające z tzw. janosikowego. Jego zdaniem, "janosikowe" dla Mazowsza powinno być mniejsze.

Struzik przypomniał, że w ramach "janosikowego" od 2004 r. woj. mazowieckie wpłaciło na rzecz innych regionów w sumie 5 mld zł.

- Musimy planować nasz rozwój z jednej strony walcząc na poziomie europejskim, żeby uzyskać jak największe wsparcie, a z drugiej - żeby ucywilizować "janosikowe", żeby ono z takiego zdzierania skóry z Mazowsza stało się elementem wyrównywania rozwoju, ale w przyzwoitych granicach - powiedział marszałek.

Struzik podkreślił, że woj. mazowieckie przekraczając poziom 75 proc. średniej europejskiej dochodu narodowego na jednego mieszkańca, traci status regionu konwergencji, gdzie wsparcie UE jest najwyższe, i staje się regionem ze statusem przejściowym. Według niego, jest bardzo ważne, by status regionu przejściowego został utrzymany, bo oznaczałoby to w przyszłej perspektywie unijnej, że w przybliżeniu "nie powinno być mniej" środków wsparcia finansowego "niż 2/3 z tej perspektywy, która w tej chwili obowiązuje".

Nawiązując do "janosikowego" Struzik, ocenił, iż w przypadku woj. mazowieckiego nie może być takiej sytuacji, że "i z Unii mniej, a jeszcze więcej dla innych regionów".

- Takiego dysonansu tu nie może być. Prowadzimy dialog i na poziomie rządu, i parlamentu. Wysłałem list do wszystkich posłów, a przypomnę, że posłami z Mazowsza są pan premier, wicepremier, minister finansów, więc liczę, że będzie zrozumienie, że tutaj nie będzie takiego zjawiska, że wszyscy skubią Mazowsze - dodał marszałek województwa.

W opinii Struzika, aktualizacja strategii i planu zagospodarowania przestrzennego Mazowsza to "fundamentalne dokumenty" dla tego regionu, które będą decydowały o skali i kierunkach jego rozwoju do 2020 r., a w niektórych przedsięwzięciach nawet w dłuższej perspektywie.

Nowe cele strategii woj. mazowieckiego zostały wyznaczone m.in. na podstawie badań przeprowadzonych w ramach projektu "Trendy rozwojowe Mazowsza", na zlecenie Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

Zgodnie z tymi wytycznymi, celem rozwojowym regionu jest wzrost zdolności konkurencyjnej przemysłu poprzez stymulowanie zmian strukturalnych, pobudzanie aktywności innowacyjnej oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Chodzi m.in. o rozwój produkcji, tworzenie warunków przyjaznych dla inwestorów i przedsiębiorców oraz wsparcie w tworzeniu miejsc pracy w przemyśle.

Aktualizacja strategii rozwoju Mazowsza i planu zagospodarowania przestrzennego województwa konsultowana będzie w 5 subregionach oraz w obszarze metropolitalnym Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • TEĄLOG, 2011-11-17 08:08:43

    Takie konsultacje są KONIECZNE !! Mieszkańcy musza mieć wpływ na swoje życie.Niektórzy długo czekali na taką możliwość...