PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrakt Terytorialny warmińsko-mazurskiego: inwestycje drogowe i kolejowe

  • pap    4 listopada 2014 - 17:56

13,6 mld zł wynosi łączna wartość inwestycji, które znalazły się na liście podstawowej Kontraktu Terytorialnego woj. warmińsko-mazurskiego. Lista ta obejmuje m.in. ważne inwestycje drogowe i kolejowe - poinformował marszałek województwa Jacek Protas.
Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego powiedział we wtorek PAP, że na liście podstawowej znajduje się 20 inwestycji, które - jak to ujął - "nie budzą emocji".

"Wszystkie te inwestycje są przygotowane dokumentacyjnie i rząd wie, że będzie je mógł na terenie warmińsko-mazurskiego realizować ze środków europejskich" - doprecyzował Protas. Podkreślił, że na wiele tych przedsięwzięć i inwestycji region czekał wiele lat.

Czytaj też: Kontrakt Terytorialny dla województwa śląskiego dopięty i wyceniony

Lista podstawowa dla Warmii i Mazur zawiera m.in. modernizację drogi S-7 Warszawa-Gdańsk na terenie województwa, modernizację S-51 z Olsztynka do Olsztyna, budowę via Baltica w okolicach Ełku, budowę drogi S-16 z Borek Wielkich do Mrągowa oraz budowę obwodnicy Olsztyna i modernizacji transportu drogowego w samym Olsztynie (tu realizowane będą zarówno połączenia istniejącej sieci dróg w mieście z powstającą obwodnicą, jak i system transportu w samym mieście, który ma faworyzować komunikację publiczną).

Samorząd województwa od dawna podkreślał, że choć sieć drogowa w ostatnich latach poprawiła się, to wciąż nie jest doskonała.

Czytaj też: Fundusze UE uchroniły Polskę od kryzysu gospodarczego

"Na liście podstawowej są też modernizacje w sumie 400 km połączeń kolejowych" - dodał Protas. Modernizacja ta obejmie drogi kolejowe z Olsztyna do Braniewa (ma to umożliwić utworzenie połączenia kolejowego do Kaliningradu), elektryfikację linii Korsze-Ełk, modernizację połączeń Ełk-Szczytno i Działdowo-Olsztyn.

Wśród inwestycji listy podstawowej jest też przebudowa wejścia do portu morskiego w Elblągu, co ma poprawić dostępność tego portu.


Protas przekazał PAP, że lista podstawowa obejmuje także finansowanie termomodernizacji państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Warmińsko-Mazurskiem, czy inwestycję w ochronę zdrowia, tj. budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie.

Na liście podstawowej kontraktu terytorialnego dla Warmii i Mazur znalazł sięteż specjalny program obejmujący miasta z sieci cittaslow (tj. miasta promujące naturalny, zgodny z naturą styl życia). W sieci tej są m.in. Ryn, Lidzbark Warmiński, Olsztynek, Pasym, czy Dobre Miasto. "W miastach cittaslow realizowany będzie program kompleksowej rewitalizacji społecznej, fizycznej, gospodarczej i środowiskowej" - podał Protas.

Lista rezerwowa kontraktu terytorialnego obejmuje kolejne inwestycje drogowe, m.in. naprawę S-16 z Mrągowa do Ełku, obwodnicę Dobrego Miasta, czy modernizację miejsc przecinania się sieci dróg z torami. Wartość inwestycji na liście podstawowej sięga blisko 10 mld zł.

W rozmowie z PAP Protas podkreślił, że trudno teraz szacować konkretne kwoty, jakie zostaną wydane w regionie. "Na razie mówimy o inwestycjach, wartości niektórych z nich na razie nie jesteśmy w stanie oszacować" - podkreślił marszałek warmińsko-mazurskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • stan, 2015-01-27 16:49:20

    Dlaczego Kontrakt Terytorialny ma finansować Kolej a zwłaszcza linię Olsztyn- Działdowo, brak modernizacji drogi S-16 Ostróda - Iława a zwłaszcza most na linii kolejowej Iława - Prabuty. Widzę że wszystko dla Olsztyna i Ełku