PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrakty również dla pielęgniarek w szpitalach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 kwietnia 2011 - 06:57
Kontrakty również dla pielęgniarek w szpitalach

Nie będzie zakazu pracy na umowach cywilnoprawnych dla pielęgniarek i położnych w szpitalach.
Senatorowie przyjęli ustawę o działalności leczniczej. Ponieważ część ze zgłoszonych poprawek została przyjęta, ustawa ponownie trafi pod obrady Sejmu. Niewykluczone, że ten zajmie się nią na najbliższym posiedzeniu (13-15 kwietnia) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Senatorowie zgodzili się między innymi na przedłużenie o dwa miesiące okresu vacatio legis ustawy. Oznacza to wejdzie ona w życie 1 lipca tego roku. Tym samym przedłużony zostanie okres przejściowy dla przepisów, które wydłużają czas pracy techników medycznych, w tym elektroradiologów i radiologów. Obecnie pracują oni 5 godzin na dobę. Od lipca 2014 r. dobowy czas ich pracy zostanie wydłużony do 7 godzin i 35 minut.

Czytaj też: Koniec kontraktów dla pielęgniarek?

Odrzucona za to została poprawka zgłoszona przez PiS w sprawie wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek i położnych w szpitalach (oraz innych placówkach udzielających świadczeń zdrowotnych przez całą dobę) na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli popularnych kontraktów.

Czytaj też: Samorząd chce rozmów ws. kontraktów

Została ona zgłoszona na prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, bo uważa on, że zatrudnienie na podstawie kontraktu zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

Ustawa o działalności leczniczej przede wszystkim wprowadza zmiany w zasadach przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Nie będzie obowiązku zmiany formy prawnej, ale mechanizmy przewidziane w ustawie w wielu przypadkach ją wymuszą. Chodzi bowiem o to, że organy założycielskie publicznych zakładów opieki zdrowotnej będą miały 3 miesiące po zatwierdzeniu sprawozdania szpitala spłaty jego ujemnego wyniku finansowego.

Czytaj też: Szpitale muszą się zmienić

Pierwszy raz samorządy będą musiały zrobić to w 2013 r. Jeżeli nie znajdą pieniędzy na uregulowanie straty, będą miały 12 miesięcy na przekształcenie szpitala w spółkę. Zdaniem resortu zdrowia za dwa lata nawet 40 proc. wszystkich szpitali będzie działało w tej formie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.