PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrole doraźne na zlecenie NIK

  • GK/www.nik.gov.pl    13 września 2011 - 13:31
Kontrole doraźne na zlecenie NIK

W zeszłym roku na zlecenie NIK różne krajowe organy rewizji i inspekcji przeprowadziły sześćdziesiąt kontroli doraźnych.
Inspektorzy urzędów skarbowych, nadzoru budowlanego, inspekcji weterynaryjnej i sanitarnej sprawdzili wskazane przez izbę miejsca.

NIK ma ustawowe prawo zlecania innym organom kontroli, inspekcji i rewizji tzw. kontroli doraźnych. Kiedy korzysta z tego prawa? Np. gdy podczas audytu inspektorzy NIK wykryją nieprawidłowości, które wykraczają poza wyznaczony im w planie zakres działań kontrolnych.

Zlecenie kontroli innej instytucji jest możliwe także w tych przypadkach, gdy izba nie jest w stanie przeprowadzić jej samodzielnie – np. ze względu na wymaganie bardzo wysokiej specjalizacji w danej dziedzinie.

W zeszłym roku izba wielokrotnie zlecała kontrole inspektoratom nadzoru budowlanego. Tak było w przypadku audytu NIK dotyczącego działania organów administracji publicznej, podejmowanych w związku z budową biurowca u zbiegu ulic Nowowiejskiej i Śniadeckich w Warszawie.

Inspektorzy budowlani przeprowadzili kontrolę w zakresie zgodności prowadzonych prac z zatwierdzonym projektem. Izba zleciła również kontrolę obiektów budowlanych w Inowrocławiu, położonych na terenach pogórniczych zlikwidowanej kopalni.

Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny przeprowadził na zlecenie NIK kontrolę jednego z młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Inspektorzy sprawdzili, jak przestrzegane są przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny. Kontrola została zlecona podczas audytu NIK dotyczącego działalności tego rodzaju placówek.

Powiatowi Lekarze Weterynarii skontrolowali na zlecenie NIK 36 targowisk, na których sprzedawane były zwierzęta. Podczas kontroli ochrony wód i zagospodarowania terenów przylegających do sztucznych zbiorników wodnych w Turawie, Otmuchowie i Nysie Izba zleciła Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzenie badań na zawartość metali ciężkich w rybach wyłowionych ze zbiornika.

NIK współpracowała także z urzędami skarbowymi. Nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT, wykryte przed inspektorów podczas jednej z kontroli, skutkowały wystąpieniem do naczelnika właściwego urzędu o sprawdzenie prawidłowości obniżenia należnego podatku od towarów i usług. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.