PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwencja PiS w Katowicach: Nie chcemy ustawy metropolitalnej pisanej na kolanie. Trzy metropolie w Polsce wystarczą

  • Agnieszka Widera    3 lipca 2015 - 23:01
Konwencja PiS w Katowicach: Nie chcemy ustawy metropolitalnej pisanej na kolanie. Trzy metropolie w Polsce wystarczą
Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i Marcin Krupa, prezydent Katowic twierdzą, że trzy metropolie w Polsce wystarczą (fot. PTWP)

- Nie wszystkie miasta w kraju będą metropoliami. Co więcej, nie wszystkie miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich powinny być metropoliami – twierdzi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Premier Ewa Kopacz podczas niedawnej wizyty w Katowicach przekonywała, że jest zwolennikiem ustawy dotyczącej metropolii. Zapowiadała, że projekt powinien zostać przyjęty przed końcem tej kadencji Sejmu. - W tej chwili ustawa metropolitalna jest procedowana w podkomisji. Na przyszłym posiedzeniu Sejmu trafi do drugiego czytania na komisji. Jestem pewna, że przed ukończeniem tej kadencji będzie jako obowiązujące prawo – poinformowała premier.

Śląscy samorządowcy: nic o nas bez nas

Samorządowcy jednak obawiają się, że powstająca przed wyborami ustawa będzie daleka od ich oczekiwań.

- Potrzebna jest dobra, przemyślana, przedyskutowana, nie zrobiona na kolenie ustawa metropolitalna, żeby nie przyhamować działań, które miasta już czynią – zauważył Edward Lasok, prezydent Mysłowic podczas panelu dotyczącego przyszłości woj. śląskiego na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach (na którą zostali zaproszeni niezależni prezydenci śląskich miast).

Zdanie to podziela też prezydent Zabrza, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

- Niedobrze jeśli powstanie ustawa metropolitalna, która będzie nam ”sprezentowana” bez udziału samorządowców w pracach nad tą ustawą – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik.

Jak tłumaczyła, to samorządowcy powinni uczestniczyć w dyskusjach i analizach, które z zadań mają być realizowane wspólnie w ramach metropolii, a które zadania miasta będą wykonywać we własnym zakresie.

- Takie zagadnienia jak komunikacja, ekologia muszą być skoordynowane na poziomie metropolii – wymieniała. - Ustawa musi zatem powiedzieć co robimy wspólnie, za jakie pieniądze i skąd te pieniądze będą pochodzić – dodała.

Jej zdaniem Śląsk może przetrzeć szlaki innym metropoliom polskim.

Ustawa powinna usprawnić funkcjonowanie takim organizmom. - Musi być jeden zarząd, jeden twór na szczeblu pomiędzy województwem a miastem. Szczebel niżej - burmistrzowie miast o nieco mniejszej odpowiedzialności niż do tej pory. Musimy oddać trochę władzy i finansów, ale z drugiej strony będziemy potrzebować na swoje miasta mniej pieniędzy, bo będziemy mieli mniej zadań. Dziś się dublujemy – wyjaśniał Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Chodzi o to, by poszczególnym miastom np. w śląskiej metropolii przypisać pewne funkcje – jedne byłyby np. miejscem pracy mieszkańców, inne raczej zaspokajałyby potrzeby mieszkaniowe.

Polskie metropolie czyli kto?

Zdaniem szefowej GZM w Polsce można mówić tylko o trzech metropoliach: warszawskiej, trójmiejskiej i właśnie śląskiej. Wtórował jej Marcin Krupa.

- Nie wszystkie miasta w kraju będą metropoliami. Co więcej, powiem to z całą odpowiedzialnością - nie wszystkie miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich powinny być metropoliami – podkreślił Krupa.

Śląską metropolię widzi nie jako całe województwo, ale raczej centralny subregion.

- Nie możemy mówić, że metropolią będzie konurbacja śląska z Częstochową czy z Bielskiem, bo to za duża odległość. Metropolia to jedno duże miasto – reasumował prezydent Katowic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jb, 2015-07-06 09:27:02

    Weźcie się do roboty u podstaw, podstawowych spraw nie potraficie uzgodnić na poziomie prezydentów, temat metropolii powinien być naturalna konsekwencją wieloobszarowej współpracy, a nie narzutem.