PARTNER PORTALU
 • BGK

Konwent Marszałków: coraz powszechniejsze próby odbierania samorządom kompetencji

 • bad    19 stycznia 2017 - 15:18
Konwent Marszałków: coraz powszechniejsze próby odbierania samorządom kompetencji
– Nie możemy być obojętni na coraz powszechniejsze próby odbierania samorządom regionalnym przez stronę rządową kompetencji - mówią marszałkowie. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Kolejne kompetencje, które odbierane są samorządom regionalnym, finanse jednostek samorządu terytorialnego, a także wdrażanie funduszy europejskich to główne tematy zakończonego Konwentu Marszałków Województw.
– Nie możemy być obojętni na coraz powszechniejsze próby odbierania samorządom regionalnym przez stronę rządową kompetencji. Dlatego wspólnie z marszałkami pozostałych województw podjęliśmy szereg ważnych stanowisk wyrażających nasz głęboki sprzeciw wobec takiej polityki – podkreśla marszałek Mazowsza Adam Struzik.   

Marszałkowie w stanowisku przyjętym z okazji 18. rocznicy funkcjonowania samorządu regionalnego podkreślają, że „…zagwarantowana przez Konstytucję decentralizacja władzy publicznej jest jednym z najważniejszych osiągnięć transformacji ustrojowej. Należy dołożyć wszelkich starań, by chronić prawo wspólnoty regionalnej do decydowania o kierunkach własnego rozwoju tak, aby nie zostało pomniejszone kosztem coraz silniej dochodzących do głosu tendencji centralistycznych".

W trakcie trzydniowych obrad szefowie województw wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec coraz bardziej widocznych zjawisk centralizacji, w tym w sprawie odebrania samorządom województw udziału w procesie wsparcia rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej czy poselskiego projektu ustawy Prawo ochrony środowiska zakładającego przejęcia przez stronę rządową wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec propozycji grupy posłów, która prowadzi do upaństwowienia funduszy, a także całkowitej utraty charakteru samorządowej osoby prawnej przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.”

Uczestnicy obrad rozmawiali również o konieczności zmian prawnych w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. W tym m.in. o problemie finansowania zadań zleconych przez administrację rządową, wprowadzeniu ochrony zdrowia do dziedzin priorytetowych obok transportu i administracji w przygotowywanym nowym systemie korekcyjno-wyrównawczym dla samorządów województw oraz przejściu od transferowego systemu finansowania województw na ten oparty na środkach własnych, a także zwiększeniu udziału dochodów własnych w dochodach ogółem.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński przestawił gospodarzom województw opracowywane obecnie zmiany w prawie dotyczącym finansów jst. Dodał, że trwają prace nad nowym systemem korekcyjno-wyrównawczym dla samorządów oraz analizowane są możliwości zadłużania się jst.

Konwent dyskutował również nad usprawnieniem i uproszczeniem procedur absorpcji środków unijnych i przyszłości europejskiej polityki spójności po 2020 r. Podczas obrad podkreślano, że istotne dla regionów są takie rozwiązanie legislacyjne, które realnie przyczynią się do wprowadzenia usprawnień i uproszczeń przy wykorzystaniu środków z funduszy Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • "Equipage" Konsultbyro, 2017-01-25 12:46:42

  Do LePetit: Idiot Fortepianowicz - pozdrawlaju.
 • Małpa w papilotach, 2017-01-22 15:09:14

  Do Ćierpliwy Polak: Młodzi i nowocześni są nie tylko w Kukiz15. Proszę skończyć ten samolans na portalu samorządowym. Wasz Klub Kukiz15 poza JOW-ami nie opracował żadnego spójnego i mądrego planu na przyszłość, nie macie nawet opracowanego przyzwoitego programu działania Waszego Klubu. Rozumiem, że ...zapał w waszym przypadku ma uczynić cuda :-))), ale zapewniam, że uczciwa praca, a mniej lansu dają większe wymierne efekty!!!! Samolansu mamy dosyć, jesteśmy nim przesyceni przez ostatnie 8 lat rządów złodziejskiej zmiany. Dlatego krzykliwym lanserom i obibokom mówimy dziś zdecydowanie DOŚĆ!!!!!!  rozwiń
 • LePetit, 2017-01-20 12:15:00

  Trzeba skończyć z władzą samorządu. Jest to wymysł PSL i PO na bezkarne i legalne okradanie Polski.