PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwent Marszałków: Samorządy chcą dla siebie specjalnego planu

  • bad    15 września 2017 - 16:17
Konwent Marszałków: Samorządy chcą dla siebie specjalnego planu
Konwent w Uniejowie. fot. wzp.pl

Nowa ustawa Prawo Wodne, pomoc dla poszkodowanych z powodu katastrof naturalnych, rola regionów w zmieniającej się Europie, Polityka Spójności po 2020 r. oraz stan wdrażania programów operacyjnych w Polsce to główne tematy obrad Konwentu Marszałków RP, który odbył się w dniach 14-15 września w Uniejowie (woj. łódzkie).
• Na przyszłość powinniśmy mieć plan szybkiego reagowania na szczeblu samorządowym – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego w nawiązaniu do sierpniowych nawałnic.

• Dlatego przy Związku Województw mogłaby powstać grupa, która opracuje wytyczne dla takich działań.

• Polska strona powinna bronić zdecentralizowanego podejścia do wydatkowania funduszy unijnych – podkreślali uczestnicy Konwentu Marszałków RP.

 

Pierwszym punktem Konwentu Marszałków była informacja o pomocy dla poszkodowanych po sierpniowej nawałnicy, w wyniku której zginęło 6 osób. Katastrofalne skutki dotknęły głównie mieszkańców Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego oraz Pomorskiego. Trwa szacowanie strat, które idą w setki milionów złotych. Marszałkowie trzech województw, które ucierpiały najbardziej przekazali raport, który – jak zaznaczali – cały czas jest aktualizowany.

– W tej chwili problemem numer jeden jest odbudowanie domostw przed nadchodzącą zimą – apelował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Na przyszłość powinniśmy też usprawnić system ostrzegania oraz system szybkiego reagowania, np. wykorzystania wojska w sytuacjach kryzysowych.

Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego podkreślił, że na przyszłość samorządy powinny mieć plan szybkiego reagowania na szczeblu samorządowym. Dlatego przy Związku Województw mogłaby powstać grupa, która opracuje wytyczne dla takich działań.

Druga część pierwszego dnia obrad Konwentu Marszałków Województw RP dotyczyła przyszłości funduszy unijnych w Polsce oraz zmianom nad którymi pracuje Komisja Europejska w tym temacie.

Plany co do Polityki Spójności po 2020 roku przedstawił Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Marszałkowie dowiedzieli się, że dotychczas obowiązujące procedury mają być uproszczone (w tym uelastycznienie programowania).

Prace w Brukseli dotyczą również silniejszej racjonalizacji i koncentracji wydatków; uelastycznienia wydatkowania (łatwość przesuwania środków); silniejszego powiązania z reformami strukturalnymi i nowymi wyzwaniami UE; oraz zmian poziomów współfinansowania (podwyższenie finansowania krajowego). Minister Kwieciński przedstawił główne postulaty rządu RP w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych, jak nazywany jest budżet Unii.

Marszałkowie województw zwrócili m.in. uwagę, że polska strona powinna bronić zdecentralizowanego podejścia do wydatkowania funduszy unijnych, a także że potrzebne jest regionalne podejście w tej kwestii.

Jeszcze w tym roku (14-15 grudnia) odbędzie się szczyt UE, na którym zapadną decyzje ws. przyszłości Europy. W połowie przyszłego roku opublikowane zostaną propozycje Wieloletnich Ram Finansowych po 2020 r., a w połowie 2019 negocjacje WRF zostaną zamknięte i przyszły budżet Unii będzie wypracowany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.