Konwent Marszałków: Sprzeciw wobec zmian w liczbie województw i w podatkach

Konwent Marszałków Województw RP wyraził "głębokie zaniepokojenie deklaracjami PiS związanymi z rewizją liczby województw". Marszałkowie są też pełni obaw w związku z zapowiadanymi zmianami podatkowymi.
Konwent Marszałków: Sprzeciw wobec zmian w liczbie województw i w podatkach
Konferencja prasowa podczas Konwentu marszałków na zamku Książ (fot.wrp.pl)

"Uważamy, że reforma administracyjna polegała na tym, by regiony były silne. Powstanie nowych województw osłabi te istniejące. Może też ograniczyć możliwości współpracy z regionami z Europy Zachodniej. Zmiany administracyjne, które mogłyby nastąpić postawią również pod znakiem zapytania realizacje Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 na łączną kwotę ponad 120 mld zł. Będzie trzeba na nowo rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską, co opóźni, a może i uniemożliwi realizację przyjętych już Regionalnych Programów Operacyjnych" - mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewodniczący Konwentu Marszałków Województw RP (który obradował 3 grudnia) w Zamku Książ.

PiS w kampanii wyborczej zapowiadało utworzenie województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. Z kolei prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk chce odtworzenia województwa częstochowskiego. Pod koniec listopada premier Beata Szydło powiedziała, że na razie nie ma prac zmierzających do zmian administracyjnych w kraju. "Nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte" - mówiła Szydło.

Mniejsze podatki, mniejsze dochody samorządów

Przybylski podkreślił również, że członkowie Konwentu Marszałków są zaniepokojeni zapowiadanymi przez PiS zmianami w systemie podatkowym.

"Niepokoją nas zapowiedzi w expose premier Beaty Szydło o zmniejszeniu wysokości podatków PIT i CIT, ponieważ to w zdecydowany sposób obniży dochody samorządów. Będziemy mieli mniej pieniędzy na realizację powierzonych nam zadań i nie ma na razie mowy, w jaki sposób rząd zamierza nam zrekompensować utratę tych dochodów" - mówił Przybylski.

Z kolei marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że członkom Konwentu Marszałków zależy na dalszej decentralizacji i reformowaniu kraju. "Samorządy sprawdziły się, jesteśmy fundamentem demokratycznego ustroju. Nasze stanowisko jest również przeciwko temu, że nie rozmawia się z nami, a wszelkie zmiany dotyczące kraju powinny być poprzedzone debatą powszechną i konsultacjami" - mówiła Polak.

Deklaracja przyjęta przez Konwenty Marszałków Województw RP ma zostać wysłana do strony rządowej, Sejmu oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród 16 marszałków 15 wywodzi się z PO i PSL. Marszałek podkarpacki to polityk PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zapraszam do lektury rzetelnych i pełnych analiz samorządów. Może być przydatne do oceny w jakiej kondycji są i jak bardzo te zmiany mogą uderzyć w samorządy. picm.pl/pl/samorzady

Robert, 2015-12-08 00:38:30 odpowiedz

Nagle się obudzili!? Skoro wybrani przez PO, to powinni byli te pretensje składać tym, którym swoje stanowiska mają do zawdzięczenia. Wtedy jakoś siedzieli cicho. Ze starachu? Z zafascynowania?

jancz, 2015-12-07 12:25:06 odpowiedz

poprawcie, proszę, "opresyjnych" na "operacyjnych", bo to głupio wygląda. A potem możecie ten komentarz wyrzucić.

Andrzej Dec, 2015-12-07 08:26:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU