PARTNER PORTALU
 • BGK

Konwent Marszałków: Sprzeciw wobec zmian w liczbie województw i w podatkach

 • AW/PAP    4 grudnia 2015 - 11:53
Konwent Marszałków: Sprzeciw wobec zmian w liczbie województw i w podatkach
Konferencja prasowa podczas Konwentu marszałków na zamku Książ (fot.wrp.pl)

Konwent Marszałków Województw RP wyraził "głębokie zaniepokojenie deklaracjami PiS związanymi z rewizją liczby województw". Marszałkowie są też pełni obaw w związku z zapowiadanymi zmianami podatkowymi.
"Uważamy, że reforma administracyjna polegała na tym, by regiony były silne. Powstanie nowych województw osłabi te istniejące. Może też ograniczyć możliwości współpracy z regionami z Europy Zachodniej. Zmiany administracyjne, które mogłyby nastąpić postawią również pod znakiem zapytania realizacje Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 na łączną kwotę ponad 120 mld zł. Będzie trzeba na nowo rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską, co opóźni, a może i uniemożliwi realizację przyjętych już Regionalnych Programów Operacyjnych" - mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewodniczący Konwentu Marszałków Województw RP (który obradował 3 grudnia) w Zamku Książ.

PiS w kampanii wyborczej zapowiadało utworzenie województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. Z kolei prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk chce odtworzenia województwa częstochowskiego. Pod koniec listopada premier Beata Szydło powiedziała, że na razie nie ma prac zmierzających do zmian administracyjnych w kraju. "Nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte" - mówiła Szydło.

Mniejsze podatki, mniejsze dochody samorządów

Przybylski podkreślił również, że członkowie Konwentu Marszałków są zaniepokojeni zapowiadanymi przez PiS zmianami w systemie podatkowym.

"Niepokoją nas zapowiedzi w expose premier Beaty Szydło o zmniejszeniu wysokości podatków PIT i CIT, ponieważ to w zdecydowany sposób obniży dochody samorządów. Będziemy mieli mniej pieniędzy na realizację powierzonych nam zadań i nie ma na razie mowy, w jaki sposób rząd zamierza nam zrekompensować utratę tych dochodów" - mówił Przybylski.

Z kolei marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że członkom Konwentu Marszałków zależy na dalszej decentralizacji i reformowaniu kraju. "Samorządy sprawdziły się, jesteśmy fundamentem demokratycznego ustroju. Nasze stanowisko jest również przeciwko temu, że nie rozmawia się z nami, a wszelkie zmiany dotyczące kraju powinny być poprzedzone debatą powszechną i konsultacjami" - mówiła Polak.

Deklaracja przyjęta przez Konwenty Marszałków Województw RP ma zostać wysłana do strony rządowej, Sejmu oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród 16 marszałków 15 wywodzi się z PO i PSL. Marszałek podkarpacki to polityk PiS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Robert, 2015-12-08 00:38:30

  Zapraszam do lektury rzetelnych i pełnych analiz samorządów. Może być przydatne do oceny w jakiej kondycji są i jak bardzo te zmiany mogą uderzyć w samorządy. picm.pl/pl/samorzady
 • jancz, 2015-12-07 12:25:06

  Nagle się obudzili!? Skoro wybrani przez PO, to powinni byli te pretensje składać tym, którym swoje stanowiska mają do zawdzięczenia. Wtedy jakoś siedzieli cicho. Ze starachu? Z zafascynowania?
 • Andrzej Dec, 2015-12-07 08:26:09

  poprawcie, proszę, "opresyjnych" na "operacyjnych", bo to głupio wygląda. A potem możecie ten komentarz wyrzucić.