PARTNER PORTALU
  • BGK

Konwent Zjednoczonej Prawicy. Ważne zapowiedzi dla samorządów - ordynacja wyborcza, Mieszkanie plus

  • PAP/KDS    1 lipca 2017 - 20:41
Konwent Zjednoczonej Prawicy. Ważne zapowiedzi dla samorządów - ordynacja wyborcza, Mieszkanie plus
W sobotę w Przysusze odbył się kongres PiS i konwent ZP (fot. twitter.com)

Przyspieszenie prac nad programem Mieszkanie plus, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego czy zmiany w ordynacji wyborczej - to niektóre z zapowiedzi, jakie przedstawili podczas sobotniego kongresu PiS i konwencji Zjednoczonej Prawicy jej liderzy.
• W sobotę w podradomskiej Przysusze odbyła się II część V kongresu PiS oraz - po podjęciu uchwały - konwencja Zjednoczonej Prawicy. 

• Politycy zapowiedzieli szereg zmian. Część z nich dotyczy samorządów.

• Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział m.in zmiany w programie Mieszkanie plus. Mówił też o zmianach w ordynacji wyborczej. 

Poza prezesem PiS przemawiali: wicepremier, minister finansów, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego szef Polski Razem Jarosław Gowin oraz minister sprawiedliwości, prokurator generalny, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

"Musimy zbudować Polskę nie tylko sprawiedliwą, ale także zasobną - i to jest wielkie oczekiwanie znacznej części naszego, przynajmniej potencjalnego, elektoratu - Polskę nowoczesną. Musimy ją budować" - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zwracał uwagę na program Mieszkanie plus, który - jak stwierdził - obok programu Rodzina 500 plus jest jednym z najważniejszych. "Tutaj są zgrzyty. To szło, ale w pewnym momencie się zatrzymało. Tu są błędy, tu są różne sprawy, które można, wydaje mi się, wyjaśnić tymi subiektywnymi przyczynami. To musi być zmienione" - podkreślił.

Czytaj więcej: Jarosław Kaczyński: Jednomandatowe okręgi w gminach to sprawa wątpliwa. Mogą prowadzić do nadużyć

Przypomniał, że w listopadzie minie dwa lata, od kiedy PiS objęło władzę. "Będzie związana z tym ocena. Ta ocena to w wielkiej mierze będzie ocena z realizacji tego niezwykle ważnego, potrzebnego społecznie programu. Ludzie tego po prostu chcą. (...) Wiem, że to jest wielkie oczekiwanie milionów ludzi" - mówił. "My to musimy zrobić. To jest apel do pana ministra infrastruktury (Andrzeja Adamczyka). To musi być zrobione. To musi ruszyć, tu trzeba połączyć siły" - dodał prezes PiS.

Kaczyński wskazał, że należy przyspieszyć prace nad projektem dot. służby zagranicznej, który znajduje się w tej chwili w sejmowej podkomisji. Zakłada on, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej. "Tę ustawę trzeba w końcu uchwalić, bo panie ministrze (spraw zagranicznych), kłaniałem się panu, ale złogów jest tam u pana dużo i trzeba zmieniać" - podkreślił Kaczyński.

Jak dodał, nie należy traktować jako "złogów" - ludzi, którzy są kompetentni i uczciwi. "Oni nie tylko powinni pozostać, ale mogą nawet awansować. Tu chodzi o ludzi nieuczciwych, niekompetentnych, no i powołanych przez naszych poprzedników, bardzo ich dużo" - zaznaczył.

Kaczyński nawiązując do wprowadzenia sieci szpitali i reformy służby zdrowia zapowiedział zwiększanie środków i dalsze zmiany w sposobie finansowania. Zaznaczył, że sprawa ostatecznych decyzji co do sposobu finansowania służby zdrowia - czy likwidować Narodowy Fundusz, czy nie - to sprawa na następną kadencję.

Czytaj więcej: Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO: Ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych ma uderzyć w niezależny samorząd

Zwracając się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wskazał na inny problem w służbie zdrowia. "(…) to jest problem nocnych kolejek ludzi chorych, który jest najbardziej dramatyczny, jeśli chodzi o dzieci; trzeba coś z tym zrobić" - podkreślił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.