PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia zapłaci za remont miejskiego basenu

  • AW    22 sierpnia 2013 - 12:05
Kopalnia zapłaci za remont miejskiego basenu

Do końca roku potrwa remont miejskiego basenu w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach. Właśnie ruszyły tam prace renowacyjne w ramach usuwania szkód górniczych. Wszystkie koszty inwestycji sfinansowane zostaną przez kopalnię „Halemba - Wirek”. W sumie wyniosą one ponad 0,5 mln zł.
Jak podaje rudzki magistrat, historia szkód górniczych na basenie w Kochłowicach nie jest nowa. Już od momentu otwarcia obiektu borykał się on z problemem osiadania gruntu. Kopalnia od początku monitorowała stan wychylenia niecki basenowej, a obserwowane zmiany były znaczące.

- Z powodu prowadzonej przez kopalnię eksploatacji wydobywczej w przeciągu kilku lat od otwarcia pływalni doszło tam do przechylenia niecki basenu - podkreśla Sławomir Szudy z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. - Ostatecznie przestała się ona przechylać na przełomie lat 2008 - 2009, ale wtedy wychylenie misy wynosiło już 27 cm - dodaje.

Aktualnie teren pod basenem w Kochłowicach jest uspokojony górniczo i nie dochodzi do dalszego przechylania misy. Ma to związek z tym, że kopalnia „Halemba - Wirek" zakończyła eksploatację w tym rejonie w 2009 roku. Tym niemniej z remontem pływalni trzeba było poczekać, bowiem zgodnie z przyjętymi przez kopalnię założeniami, prace naprawcze mogą zostać wykonane dopiero wtedy, gdy teren od 3 lat nie wykazuje żadnych ruchów.

- Sprawę remontu basenu w Kochłowicach udało nam się załatwić z kopalnią z korzyścią dla obu stron - komentuje prezydent Grażyna Dziedzic. - Górnictwo jest największym pracodawcą na terenie Rudy Śląskiej, dlatego staramy się nasze relacje kształtować na zasadach partnerskich - podkreśla.

Basen w Kochłowicach został wybudowany w 2002 r. Jako pierwszy na Śląsku został wyposażony w urządzenie wspomagające dezynfekcję wody ANTI BIO. Urządzenie to wykorzystuje jednocześnie emisję pola elektromagnetycznego oraz rozciągnięte częstotliwości dźwiękowe. Dzięki temu utrzymywanie wody basenowej na odpowiednim poziomie czystości bakteriologicznej staje się łatwiejsze i pewne. Efekt działania tego systemu to także bardziej miękka i przyjemniejsza woda w basenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.