PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnie nie będą płacić samorządom?

  • wnp.pl (PS)    18 listopada 2010 - 13:13

Naczelny Sąd Administracyjny w pisemnym uzasadnieniu do wyroku z 19 października 2010 r. nie zgodził się z dotychczasową linią orzeczniczą w sprawie opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych.
Sprawa ma ogromne znaczenie dla całej branży górniczej, ocenia Agnieszka Walter, doradca podatkowy w Deloitte, która to firma jest pełnomocnikiem podatnika. Samorządy domagają się od górnictwa łącznie ponad 1 mld zł. Dotychczasowa linia orzecznicza była negatywna dla właścicieli kopalni.

9 lutego 2009 r. WSA w Gliwicach oddalił skargę spółki węglowej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w zakresie podatku od nieruchomości. Pełnomocnik spółki węglowej wniósł skargę kasacyjną o uchylenie w całości wyroku WSA. Sprawa trafiła do NSA. 18 października 2010 r. zapadł wyrok NSA, a pisemne uzasadnienie wyroku dotarło właśnie do pełnomocnika.

NSA wskazał, że uzasadnienie WSA powinno zwierać nie tylko powołanie przepisów prawa na podstawie których wydano wyrok, ale również przedstawienie motywów, które doprowadziły WSA do zajęcia określonego stanowiska. Zdaniem NSA sposób przedstawienia argumentacji powinien pozwolić na prześledzenie toku rozumowania WSA i jednoznaczne stwierdzenie, dlaczego zapadło rozstrzygnięcie określonej treści.

- To stwierdzenie NSA ma ogromne znaczenie. Do tej pory organy podatkowe oraz duża część sądownictwa kopiowały w swoich wyrokach uzasadnienie jednej sprawy, a pomimo podnoszenia wielu argumentów merytorycznych oraz przedstawiania ekspertyz naukowych nikt nie chciał się pochylić nad merytoryką - stwierdza Agnieszka Walter.

NSA podkreślił, że uzasadnienie WSA, pomimo jego obszerności, nie daje jednoznacznej odpowiedzi na elementarne pytanie, co ostatecznie w ocenie WSA podlega opodatkowaniu. NSA wskazał na brak spójności w rozumowaniu przedstawionym przez WSA. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.