PARTNER PORTALU
  • BGK

Korytarze tak, ale to my je wyznaczymy

  • Piotr Toborek    19 grudnia 2013 - 09:00
Korytarze tak, ale to my je wyznaczymy

Związek Miast Polskich poprze projekt ustawy o korytarzach przesyłowych pod warunkiem, że propozycje ich lokalizacji będzie składać gmina, a nie starostwo.
Członkowie zarządu ZMP zajmowali się problemem związany z projektem ustawy o korytarzach przesyłowych.

Prace nad udrożnieniem procesu przygotowania i realizacji energetycznych inwestycji liniowych podjęto po serii awarii sieci w okresie dużych mrozów w zimie 2009-2010. Ustawa ta miała regulować „zaszłości” (nabycie tytułu prawnego dla istniejących urządzeń) i „prawo drogi” dla nowych urządzeń.

Czytaj też: Ustawa o korytarzach przesyłowych nie reguluje kwestii podatkowych

- Idea korytarza przesyłowego zakładała maksymalnie oszczędne gospodarowanie przestrzenią poprzez grupowanie urządzeń przesyłowych w korytarzu (zminimalizowanie kosztów społecznych, unormowanie sposobów sprawiedliwego rozwiązywania konfliktów interesu społecznego z prywatnym interesem właścicieli działek) - tłumaczy Andrzej Nehrebecki z Polskich Sieci Energetycznych.

Czytaj też: Czy służebność przesyłu zagraża gminom

Do projektu wiele resortów zgłosiło zastrzeżenia i mimo upływu trzech lat od czasu jego powstania nie został on do tej pory przyjęty.

Członkowie Zarządu ZMP poparli ideę tego projektu z zastrzeżeniem, że propozycja lokalizacyjna musi być w kompetencji gminy, a nie starosty, jak to było do tej pory zapisane w projekcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.