PARTNER PORTALU
 • BGK

Kościelne wydatki pod lupą RIO

 • GK    13 maja 2012 - 08:21
Kościelne wydatki pod lupą RIO

Gmina nie może finansować oświetlenia cmentarza parafialnego, jego eksploatacji oraz zakupu energii. Opłacanie iluminacji bryły kościoła też nie ma podstaw prawnych.
Tak orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, odpowiadając na pismo wójta gminy Sitkówka-Nowiny dotyczące możliwości pokrycia przez gminę kosztów instalacji oraz późniejszej eksploatacji oświetlenia kościoła i cmentarza.

Zadania te dotyczą nowo wybudowanego kościoła parafialnego w Nowinach. W imieniu mieszkańców gminy z prośbą o sfinansowanie tych przedsięwzięć przez gminę wystąpił proboszcz parafii. Uzasadnił swoją prośbę tym, że kościół jest wizytówką miejscowości oraz często spełnia rolę ośrodka kultury, ponieważ odbywają się w nim m.in. koncerty, wieczornice i wystawy poświęcone historii oraz kulturze regionu.

Czytaj też: 32 mln bonifikaty dla Kościoła

Według proboszcza zainstalowana iluminacja bryły kościoła posłuży promocji gminy, bo podkreśli lokalizację kościoła i jego nowoczesną bryłę. Wykonanie tego zadania miałoby służyć więc promocji gminy, czyli stanowić jej zadanie własne.

Natomiast wniosek o sfinansowanie kosztów naprawy oświetlenia cmentarza i podłączenie go pod oświetlenie gminne uzasadniony jest faktem, że cmentarz parafialny jako jedyny na terenie gminy pełni funkcję cmentarza komunalnego, a czynne oświetlenie zwiększy bezpieczeństwo odwiedzających obiekt.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, odpowiadając na te argumenty przypomniała, że w wydatkach na zadania własne gminy określonych w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie ma oświetlenia kościoła czy cmentarza. Według izby, zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, inwestycje sakralne i kościelne są finansowane ze środków własnych kościelnych osób prawnych.

Co prawda, jak przyznaje izba, art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym zalicza do zadań własnych gminy sprawy cmentarzy gminnych, ale cmentarz parafialny nim nie jest.

Dlatego, w ocenie izby, gmina nie może finansować podświetlenia bryły kościoła, oświetlenia cmentarza, jego eksploatacji oraz zakupu energii, ponieważ dokonywanie tych wydatków nie ma podstaw prawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (12)

 • podatnik, 2012-05-18 09:38:17

  To teraz prokuratura będzie miała robotę. Oczywiście jeśli jestniezależna.
 • LALA, 2012-05-15 11:07:16

  nie tylko wydatki i to nie tylko kościola powinny być pod lupą
 • won, 2012-05-15 10:54:08

  Albo ci pokroju posła-won!!!!! Dawniej chadecy a teraz ?