Kościół spiera się z rządem

Rządowy projekt przekształcenia Funduszu Kościelnego napotkał ostry sprzeciw polskich biskupów - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

W wysłanej do rządu opinii do projektu zmian w przepisach dotyczących Funduszu Kościelnego episkopat Polski stwierdza, że nie powinno się kierować projektu do dalszych prac w parlamencie. Metropolita warszawski kard.

Czytaj też: Samorządy chcą rekompensaty za odpis kościelny

Kazimierz Nycz nie wyczuwa napięcia w stosunkach z rządem. Jego zdaniem po prostu strona kościelna dba o to, by jej postulaty zostały zrealizowane.

Jednak treść uwag biskupów może świadczyć o impasie w rozmowach z rządem na temat ważnej dla Kościoła nowelizacji. Biskupi ostrzegają nawet przed pogwałceniem konkordatu i konstytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Biskupi martwią się o przestrzeganie Konstytucji? To niech zaczną od zażądania, by zaczęto przestrzegać zapis o światopoglądowej neutralności państwa. W tm niech zwrócą się do rządu o usunięcie wszystkich krzyży ze szkół i urzędów (w tym z Sejmu). Niech nie domagają się, by katolickie zasady moralne... były jedynymi, które powinny być promowane w mediach czy w polityce. Niech przestaną się wtrącać w stanowienie prawa. Niech przeproszą za słowa jednego z biskupów, jakoby jakieś 'prawo boskie' stało ponad konstytucją. Episkopat - nie tylko polski - to banda hipokrytów, która z obowiązującego prawa wyciąga tylko to, co służy zaspokojeniu jego potrzeb, ignorując - lub wręcz negując słuszność - wszystkiego, co ogranicza jego samowolę i pazerność. I nie jest żadnym usprawiedliwieniem pomoc okazywana opozycji za czasów PRL-u. Bo po pierwsze, nie wszyscy księża ją okazywali (jedni pomagali opozycji - inni władzy, pewnie po to, żeby w przypadku niepowodzenia opozycji nie stracić poparcia). Po drugie zaś - nie było to w trosce o dobro państwa, ale wyłącznie dobro kleru, który pomógłby każdemu, byle tylko mieć władzę i kasę. rozwiń

krzyciel, 2013-09-09 09:05:50 odpowiedz

Biskupi powinni zajmować się stroną duchową wiernych a nie gromadzeniem luksusowych majątków.Myślę, że PO doprowadzi do zakończenia funkcjonowania Funduszu Kościelnego, tak jak zrobili z Komisją Majątkową. Przecież Kościół ma dużo pieniędzy,chociażby z tacy,ślubów, pogrzebów , wynajmowania lokali, z...arabianiu na wybudowanych ośrodkach w których rzekomo rehabilitowani są ludzie , nie mówiąc już o unijnych dotacjach za posiadane ogromne ilości hektarów ziemi odzyskanej za rzekome straty. rozwiń

Edvige, 2013-09-06 08:12:15 odpowiedz

Kochani Biskupi kiedy byliście potrzebni temu krajowi nikt nie negował żadnych ustaleń. Teraz jest pora na emeryturę, po prostu jesteście niepotrzebni, jesteście solą w oku dla niektórych polityków. Pamiętajcie jednak o zwykłych ludziach.

JodekMordka, 2013-09-05 11:24:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU