PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosiniak-Kamysz: Sołtysi nie chcą szacować szkód łowieckich. Są zrozpaczeni

  • PAP/AT    13 kwietnia 2018 - 10:23
Kosiniak-Kamysz: Sołtysi nie chcą szacować szkód łowieckich. Są zrozpaczeni
Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował przepis noweli Prawa łowieckiego (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

Sołtysi nie chcą szacować szkód łowieckich bo na inną funkcję zostali wybrani. Nikt ich nie zapytał o zdanie - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował przepis noweli Prawa łowieckiego dot. szacowania odszkodowań w wyniku szkód łowieckich. Mają się tym zajmować komisje składające się m.in. z przedstawiciela gminy. "To fatalne rozwiązanie" - podkreślił polityk.

Według Kosiniaka-Kamysza sołtysi nie chcą szacować szkód, bo na inną funkcję zostali wybrani.

Nowela Prawa łowieckiego reguluje m.in. kwestie związane z szacowaniem szkód i wypłat odszkodowań. Koła łowieckie będą nadal wypłacały odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę, czy w czasie prowadzenia polowania. Myśliwi nie będą jednak sami - tak jak dotychczas - szacować szkód. Będą się tym zajmować komisje składające się z przedstawiciela gminy, zarządcy obwodu łowieckiego i właściciela nieruchomości, na której wystąpiła szkoda. Organem odwoławczym będzie nadleśniczy, a od jego decyzji będzie można odwołać się do sądu.

Czytaj też: PSL krytykuje przepis dot. szacowania przez sołtysów odszkodowań

Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że rozwiązania dotyczące procesu rozstrzygania o odszkodowaniach w wyniku szkód łowieckich, które włączają w ten proces sołtysów są "fatalne". "Tak naprawdę nikt sołtysów o tym nie poinformował. Nikt nie zapytał ich o zdanie. Sołtysi nie chcą tego robić, są zrozpaczeni, bo na inną funkcję zostali wybrani" - podkreślił lider PSL.

Przypomniał, że PSL przygotował projekt, który nakłada obowiązek wypłaty odszkodowań z budżetu państwa i szacowania szkód łowieckich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. "To jest nasz wniosek, zostawcie sołtysów w spokoju, oni dbają o wieś. 40 tys. osób nie musi brać udziału w szacowaniu szkód łowieckich, bo nie do tego są powołani" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Zgodnie z projektem PSL, szacowaniem wysokości odszkodowań ma się zająć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ludowcy chcą ponadto, by środki na ten cel zostały zagwarantowane w budżecie państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mnm46838, 2018-04-22 02:07:03

    Beż przesady. Przecież to będzie robić komisja Nikt nie żąda od nich jednoosobowego działania To szukanie dziury w całym.