PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin bliżej przebudowy Rynku Staromiejskiego

  • PAP    5 lipca 2013 - 20:33
Koszalin bliżej przebudowy Rynku Staromiejskiego

Ratusz w Koszalinie ogłosił w piątek przetarg na przebudowę Rynku Staromiejskiego - głównego placu miasta o powierzchni niemal 8,5 tys. metrów kwadratowych. Projekt ma być zrealizowany do 30 czerwca 2014 r.
Koszt inwestycji w Wieloletniej Prognozie Finansowej Koszalina oszacowano na 16,5 mln zł. Niemal 75 proc. tej kwoty ma stanowić unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007 - 2013.

Termin składania ofert ustalono w ogłoszeniu o przetargu na 22 lipca. Wadium wynosi 250 tys. zł.

Rynek Staromiejski ma być przebudowany na podstawie projektu poznańskiego architekta Jacka Bułata. Będzie to druga koszalińska realizacja pomysłów tego autora. Bułat zaprojektował wcześniej nową siedzibę filharmonii, której budowa jest na ukończeniu.

W ramach inwestycji na Rynku Staromiejskim ma powstać podświetlana fontanna o pow. 350 m kw., wielofunkcyjny obiekt, w którym ma się znaleźć lokal gastronomiczny, galeria sztuki oraz zadaszona scena. Odnowiona ma być również elewacja wzniesionego w latach 60. ratusza. Przy placu ma stanąć nowoczesny przystanek autobusowy z punktem usługowym i kioskiem meteorologicznym.

Z placu zniknie natomiast stojący na nim od 1965 r. pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy". Monument zostanie przeniesiony do znajdującego na wschód od ratusza parku koło amfiteatru. Ta część parku również zostanie zrewitalizowana w ramach przebudowy Rynku Staromiejskiego.

Przenosiny pomnika to najbardziej kontrowersyjny punkt rewitalizacji Rynku Staromiejskiego. Przeciwko zmianie lokalizacji monumentu od lipca ub.r. protestuje SLD.

Czytaj też: Kolejny "pomnikowy" protest w Koszalinie
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.