PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin. Miasto wesprze szpital

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 13:16
Koszalin. Miasto wesprze szpital
Radni przyjęli uchwalę o wsparciu finansowym szpitala wojewódzkiego (fot.koszalin.pl)

Koszalińscy radni podjęli decyzję o przekazaniu z budżetu miasta 1 mln zł szpitalowi wojewódzkiemu. Kwota ma uzupełnić jego tzw. wkład własny, niezbędny do uzyskania unijnego dofinansowania na wartą ok. 20 mln zł inwestycję.
  • Uchwała intencyjna w sprawie wyrażenia woli udzielenia pomocy finansowej województwu zachodniopomorskiemu w 2019 r. została poddana pod głosowanie radnych podczas czwartkowej (9.02) sesji rady miejskiej.
  • Na 23 obecnych radnych, 22 głosowało za przyjęciem uchwały, 1 osoba się wstrzymała.

1 mln zł od samorządu Koszalina wraz z funduszami od marszałka województwa i ministerstwa zdrowia pozwoli szpitalowi na zapewnienie wkładu własnego, niezbędnego, by w ramach Regionalnego Programi Ooperacyjnego w trybie bezkonkursowym wnioskować o fundusze unijne. Te w 80 proc. pokryją koszty planowanej inwestycji, której wartość szacuje się na ok. 20 mln zł.

Szpital za te pieniądze zamierza zrealizować dwa projekty.

Pierwszy dotyczy kupna sprzętu medycznego i modernizacji oddziałów zlokalizowanych w pawilonie dziecięcym, tj. oddziałów: dziecięcego z salami izolacyjnymi, chirurgii dziecięcej z blokiem operacyjnym, izby przyjęć oraz anestezjologii, intensywnej terapii dziecięcej i neonatologicznej.

Modernizacja obejmie wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazów medycznych, poprawę wentylacji, przebudowę pomieszczeń tak, by dostęp do łóżek pacjentów był z trzech stron, by niepełnosprawni mogli bez przeszkód korzystać z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Przebudowa czeka też blok operacyjny i dziecięcą izbę przyjęć. W pawilonie dobudowany zostanie nowy szyb windy. Modernizacja obiektu pozwoli na całodobowy pobyt opiekunów z małymi pacjentami.

Drugi projekt dotyczy przebudowy i doposażenia oddziałów: chirurgii urazowej i ortopedycznej, obserwacyjno-zakaźnego z izbą przyjęć oraz dostosowania pomieszczeń po blokach operacyjnych na potrzeby pracowni endoskopowej. W ramach planowanych robót m.in. dobudowany zostanie szyb windowy na oddziale zakaźnym, zwiększy się również liczba gabinetów endoskopii.

Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • K Sankiewicz, 2018-02-09 14:22:11

    Taki wkład jest uzasadniony Natomiast dofinansowywanie remontów , zakupu sprzętu itp jest wydawaniem pieniędzy podatnika , który już raz złożył daninę w postaci składki ZUS na ten cel Takie praktyki są konserwowaniem chorego systemu ochrony zdrowia i powinny być niedopuszczalne