PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszt poboru opłaty targowej przekracza wpływy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 lipca 2011 - 07:19

Gminy i miasta muszą pobierać opłaty: targową, miejscową i uzdrowiskową. W części samorządów wpływy z tych opłat są znikome, a ich pobór kosztowny.
Obecne wpływy gmin i miast z opłat miejscowej i uzdrowiskowej są niskie, zwłaszcza w gminach i miastach, które nie są atrakcyjne turystycznie. Nie lepiej jest z opłatą targową – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Gminy stracą na opłacie targowej

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, do wszystkich samorządów w 2011 r. z tej opłaty ma wpłynąć 214 mln zł. Wśród samorządów pojawiają się więc opinie, że o poborze opłat powinien decydować każdy samorząd indywidualnie. Opłaty pobierałyby tylko te jednostki, którym by się to opłacało.

To, czy dla gminy lub miasta pobór opłat jest korzystny, zależy od jej indywidualnej sytuacji. Jeśli chodzi o opłatę miejscową i uzdrowiskową, to mogą je realizować jedynie gminy spełniające ustawowo określone kryteria – są uzdrowiskami lub mają korzystne warunki klimatyczne lub krajobrazowe.

Zależnie od gminy pobór tych opłat może być z fiskalnego punktu widzenia racjonalny lub nie. Na przykład liczba turystów, którzy przybywają do kurortów nadmorskich lub górskich, uzasadnia twierdzenie, że opłaty mogą być znaczącym źródłem dochodów.

W mniejszych miejscowościach wpływy z opłaty mogą być znikome. Co więcej, jak twierdzi Rafał Dowgier, nie zawsze liczba turystów przekłada się na wysokość wpływów z opłaty miejscowej i uzdrowiskowej. Jeśli nie uda się pobrać opłat, to gmina nie ma dochodu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.