PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowa ektywność energetyczna zaplanowana

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 17:53
Krajowa ektywność energetyczna zaplanowana

Rząd przyjął we wtorek drugi Krajowy Plan Działań w zakresie efektywności energetycznej. Dokument ten jest opisem planowanych środków poprawy efektywności, a do jego przygotowania zobowiązuje polskie władze dyrektywa o efektywności końcowego wykorzystania energii.
KPD przygotowało ministerstwo gospodarki. Dokument, jak poinformowało w komunikacie CIR, oprócz planowanych środków poprawy efektywności energetycznej związanych z końcowym wykorzystaniem energii w poszczególnych sektorach gospodarki zawiera też informację o postępie w realizacji krajowego celu w zakresie oszczędnego gospodarowania energią.

Celem KPD jest uzyskanie do 2016 r. co najmniej 9-proc. oszczędności energii finalnej w stosunku do średniego zużycia z lat 2001-2005. Jak podkreśliło ministerstwo gospodarki we wtorkowym komunikacie, drugi KPD skierowany jest przede wszystkim do końcowych odbiorców, którzy kupują energię na użytek własny oraz do przedsiębiorstw energetycznych.

Głównym środkiem służącym poprawie efektywności energetycznej będzie np. system białych certyfikatów. Jest to mechanizm rynkowy wspierający inwestycje w przedsięwzięcia energooszczędne, takie jak np.: modernizacja budynków, lokalnych sieci ciepłowniczych i źródeł ciepła, urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, izolacja instalacji przemysłowych oraz odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych.

Inne działania to oferta Funduszu Termomodernizacji i Remontów, programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz preferencyjne kredyty.

Zgodnie z europejską dyrektywą z 2006 r. o efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych, Polska jest zobowiązana do przekazywania Komisji Europejskiej sprawozdań z realizacji postanowień tej dyrektywy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.